Gündem Haberleri

  Tony Blair’den provokatif makale

  Birce BORA / LONDRA
  02.06.2013 - 17:57 | Son Güncelleme:

  Londra’nın Woolwich semtinde asker Lee Rigby’nin iki radikal İslamcı tarafından katledilmesi ile ilgili Mail on Sunday gazetesine bir makale yazan eski başbakan Tony Blair, “İslam’ın içinde bir problem var” dedi.

  Blair sözlerine, “Problem İslam’ın bir parçası olan bir görüşten kaynaklanıyor. Bu konuda dürüst olmamız lazım. Elbette Hristiyan, Yahudi, Budist, Hindu radikaller de var. Ancak İslam’da bu tür görüşlere sahip olanlar bir kaç radikal değil. Din ile ve dinin politika ile ilişkisi ile ilgili olan bu görüş çoğulcu, liberal ve açık görüşlü toplumlarla uyumlu değil. Bu görüşün uç temsilcileri teröristler ancak bu dünya görüşü kabul ettiğimizden daha derin ve geniş bir kesimi etkiliyor. Ancak bunu söylemekten çekiniyoruz ve durumu görmezden geliyoruz” diyerek devam etti.

  Blair’in ifadeleri İngiltere’de büyük tepki toplarken eski Başbakan’ı eleştiren birçok kişi, Blair’in İngiltere’yi Irak Savaşı'na sokarak İslami radikallerin tepkilerini artırmakta birinci elden pay sahibi olduğunu belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı