Gündem Haberleri

  Tombiksin dediler balerin yapmadılar

  Hürriyet Haber
  10.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'nin en gözde bale okullarından San Francisco Bale Okulu, kısa boylu ve fazla kilolu olduğu gerekçesiyle 8 yaşındaki bir öğrencinin başvurusunu geri çevirince davalık oldu.

  San Francisco'da kilo ve boy ölçülerine göre ayrım yapılmasını yasaklayan yasa 7 ay önce yürürlüğe girdi. Ve yeni yasayı ihlalden ilk dava da geçtiğimiz günlerde açıldı. Dans stüdyosu işleten Krissy Keefer, kızı Fredrika'nın balerin olma hayallerinin yıkılması üzerine şok oldu.

  İnsan Hakları Komisyonu'na başvuran öfkeli anne, ‘Fredrika’nın işitme sınavına girmesi gerekiyordu. Bu sınava gerek olmadığını, zaten kızımı asla kabul edemeyeceklerini söylediler. Fredrika bir balerin için çok kısa ve tombulmuş. 112.5 cm boyunda, 32 kg ağırlığında. ‘Çok kısa boylu olduğunu nereden çıkarıyorsunuz?’ diye sorduğumda, okul yetkilisi bayan, ‘Mesele sadece bu değil’ diye yanıt verdi. İtiraz ettim, ama kabul etmediler. Her şeye rağmen Fredrika işitme sınavına girdi' dedi. Fredrika'nın tepkisi ise ‘Yeterince sıska değilmişim, çok kısa buldular beni’ oldu.

  San Francisco Bale Okulu Sözcüsü Diane Kounalaki, ‘Tamamen gerçekdışı iddialarla karşı karşıyayız. Bu bir sektör ve standartları var. Bizler de bu ölçüler çerçevesinde faaliyet gösteriyoruz’ dedi.

  PARA CEZASI YOLDA

  Geçen yıl 1400'ü aşkın öğrencinin başvurduğu okul, sadece 403 öğrenciyi kabul etti. San Francisco Bale Okulu'nun web sitesinde ideal öğrenci adayının uygun bir vücuta, ince gövdeye ve bacaklara sahip olması gerektiği vurgulanıyor. İnsan Hakları Komisyonu, San Francisco Bale Okulu ve şikayetçi aile arasında bir ara yol bulmaya çalışacak. Yasayı ihlal ettiği kanısına varılırsa okul, para cezasına çarptırılacak ya da belediye desteği feshedilecek.

  Tartışmada görüşlerine başvuran Londra'daki Kraliyet Balesi'nin bir sözcüsü teori olarak tombul bir balerini kabul edeceklerini, ancak fiziksel özelliklerin ön planda olduğu bu sanat dalında aşırı kilolu balerine rastlamanın kolay olmadığını belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı