Gündem Haberleri

  Tolon'a 'Büyükanıt belgesi' soruldu

  Dilhun GENÇDAL / İSTANBUL, (DHA)
  05.01.2012 - 13:59 | Son Güncelleme:

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 145’inci duruşması görülen İkinci Ergenekon Davası’nda çapraz sorgusuna başlanan tutuksuz sanık emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Savcı Mehmet Ali Pekgüzel’in sorularını yanıtladı.

  Pekgüzel’in, Tolon’a oğlu Ali Tolga Tolon’a ait olduğu ileri sürülen ikamet adresinde ele geçirilen Elba marka CD’lerde geçen dökümanlara ilişkin soru yöneltmesi üzerine Tolon, bu CD’lerin arama tutanaklarında yer almadığını belirterek, "4 adreste benimle ilgili yapılan aramalarda 29 adet CD alındığı tutanaklara yansıdı. Avukatıma 11 adet CD iade edildi. Geriye 18 CD kalması gerekirken adli emanette 21 adet CD olduğu belirtiliyor. Bu bahsettiğiniz Elba marka CD’lerin benimle bir ilgisi yok. Bende çıktığına dair bir tutanak gösteremezsiniz bana" dedi.

  Tolon’un avukatları İlkay Sezer ve Dilek Helvacı da "Biz geçmiş dönemde CD’ler üzerinde bilirkişi raporu düzenlenmesini istedik. Mahkeme naip hakim tayin ederek bilirkişi raporu düzenletti. Raporda. CD’lerin ilk alındığındaki Hash değerleri ile bize verilen CD’lerin Hash değerleri arasında farklılıklar olduğunu belirtti. Bu nedenle bu CD’lere ilişkin soru sorulmamasını talep ediyoruz" dediler. Avukatların talebi, Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese tarafından delillerin değerlendirilmesi aşamasına gelinmediğini, delillerin kabulüne mahkemenin karar vereceğini belirterek reddedildi.

  BELGE ŞAHSIMA GÖNDERİLMİŞTİ

  Pekgüzel’in, "Soruşturma aşamasında emniyette gözaltında bulunduğunuz sırada dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Büyükanıt ile ilgili bir belgenin size geldiğini söylemişsiniz. Bu belgeyi nasıl arşivlediniz ve evinize neden götürdünüz?" sorusu üzerine Tolon, belgenin kendisine üzerinde "Hurşit Tolon" yazılı bir zarf ile kaydederek, kimin gönderdiğini bilmediğini söyledi. Tolon, "Gelen belgeler karargahla ilgili olduğunda karargah arşivine kalkar. Ancak bu belge benim şahsıma gönderilmişti. Bu nedenle karargah arşivine kaldırmadım. Hatta belge geldiğinde Yaşar Büyükanıt’ı arayarak, ‘Ne o komutanım, sizinle ilgili hastane raporları artık bana mı geliyor?’ diye sordum. O da, kendisi hakkında internette dolaşan belgeleri hayal bile edemeyeceğimi söyledi. Bu belge, 1. Ordu Komutanı olduğumda eski makam odamdaki bütün eşyalarımla birlikte kolilenerek, evime gönderilmek istendi. Ben de bir sene sonra emekli olacağımı belirterek, evime gönderilmesini istedim" diye konuştu.

  MUZAFFER TEKİN, VELİ KÜÇÜK GÖRÜŞMESİ

  Pekgüzel’in sorduğu iki telefon numarasına ilişkin Tolon, 1. Ordu Komutanlığı yaptığı dönemde özel kaleminde bulunan telefonlar olduğunu kaydetti. Pekgüzel’in, bu telefon numaralarının, Atatürkçü Düşünce Derneği’nde yapılan aramalarda ele geçirildiğini ve karşısında da Hurşit Tolon yazdığını, bu iki telefon numarasından Ergenekon ana davası sanıklarından Muzaffer Tekin ve Veli Küçük ile görüşmeler yapıldığını söyleyerek, "Ayrıca Ümraniye’de ele geçirilen 27 el bombasının üzerinde parmak izi bulunan Oktay Yıldırım ile de 3 görüşme yapıldığı görülüyor" dedi. Tolon, bu görüşmelerin kendisi ile bir ilgisi bulunmadığını belirtti.

  ERENEROL VE KERİNÇSİZ’İ TANIMIYORUM

  Savcı Pekgüzel’in, Ergenekon ana davası sanıklarından Kemal Kerinçsiz ile Sevgi Erenerol’ü tanıyıp tanımadığını sorması üzerine Tolon, tanımadığını ifade etmesi üzerine Savcı Pekgüzel, Ulusal Kanal’da yayınlanan ve Ankara Tandoğan’da toplanılıp, Anıtkabir’e yürünen bir mitinge dair haberin görüntülerini izlettirdi. Görüntüde Erenerol ve Kerinçsiz’in de görüldüğünü belirten Pekgüzel, "Bu görüntülerde siz de varsınız. Tanımadığınızı söylüyorsunuz" dedi. Bunun üzerine Tolon’un avukatı Dilek Helvacı, davanın iddianamesine ilişkin delil klasörlerinde böyle bir CD’nin bulunmadığını belirterek, soruya itiraz ettiklerini söyledi. İtirazın mahkeme tarafından reddedildi. Tolon, haberdeki spiker sunumunda "Ulusal Uyanış ve Dayanışma Platformu Başkanı Hurşit Tolon da katıldı" denildiğini hatırlatarak, bu sunumun yanlış olduğunu belirtti. Tolon, "Hiçbir zaman bir platformun yürütme kurulu başkanlığını üstlenmedim" diyerek, sadece danışmanlıklarını yaptığını söyledi. Öte yandan Tolon, Pekgüzel’in, görüntülere dayanarak, Erenerol ve Kerinçsiz’i tanıyıp tanımadığını tekrar sorması üzerine "Ben onları tanımıyorum, görmedim, tanışmadım" dedi.

  BİZİM TUNCAY, BİZİM DAVA

  Öte yandan Savcı’nın, telefon konuşmalarında Tolon’un "Bizim Tuncay (Özkan)" sözlerini hatırlatması üzerine Tolon, bunun özel bir anlam taşımadığını öylesine söylenmiş bir söz olduğunu dile getirdi. Bunun üzerine, Mustafa Balbay da söz alarak, "Sayın Savcı da ‘Bizim dava’ demişti" hatırlatmasında bulundu.

  KUNDAKÇI'YLA FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPARDIK

  Çapraz sorgusuna devam edilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in emekli Korgeneral Hasan Kundakçı'yı tanıyıp tanımadığını ve Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Derneğinde (VKGBHD) görüp görmediğini sordu.

  Dernek ile hiçbir irtibatının bulunmadığını belirten Tolon, “Hasan Kundakçı benden 5-6 dönem kıdemli ve şu an emekli korgeneral olan bir kişi. Dernekle alakalı bir irtibatımız olmadı ama bir araya geldiğimizde fikir alışverişi yapardık” dedi.

  Savcı Pekgüzel'in, daha sonra da VKGBHD yöneticisi Taner Ünal'ı tanıyıp tanımadığı sorusuna da Tolon, Ünal'ı da tanımadığını ve hiçbir şekilde irtibatları olmadığını söylemesi üzerine savcı Pekgüzel, “Ergenekon” sanığı İhsan Göktaş'ta ele geçirilen bir CD'de VKGBHD'de yapılan bir toplantıya ilişkin görüntüler ele geçirildiğini söyledi.

  Bu görüntüyü duruşma salonunda izlettiren Pekgüzel, görüntülerde 1.Ordu Komutanı Hurşit Tolon tarafından gönderilen bir çelenk olduğunu gösterdi.

  Tolon da bunun üzerine, Selimiye Kışlasına hergün en az on adet dernek ya da benzeri kurum, kuruluş davetinin geldiğini anlatarak, “Madem bizi davet etmişler, bir çiçek gönderin demiş olabilirim. Ancak olayı tam olarak hatırlamıyorum” şeklinde konuştu.

  İddianamedeki “Gizli tanık 17”nin ifadeleri hatırlatılan Tolon, gizli tanık ifadelerinin tamamen söylentiden ibaret ve hukuken geçerli olmayan ifadeler olduğunu kaydetti.

  KENT OTEL TOPLANTILARI

  Ankara'daki Kent Otel toplantıları ile ilgili sorulara ilişkin Tolon, söz konusu toplantıya milletvekilleri, yüksek yargı mensupları eski bakanlar, valiler, yerel yöneticilerin katıldığını anlatarak, kapısının sürekli açık olduğu bu toplantılar sırasında garsonların da çalıştığını söyledi.

  Savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in bu toplantılarda zaman ve mekanı kimin belirlediği ve organizasyonun kim tarafından yapıldığı sorulan Tolon, toplantılarda önceden belirlenen bir gündem olmadığını kaydetti.

  Tolon, bu toplantılara dava sanıklarından kimlerin katıldığı sorusuna da Mustafa Balbay, emekli Tümgeneral Erdal Şenel'in katıldığını ve bunların dışında hatırlamadığı isimler olabileceğini anlatarak, fotoğraflarının gösterilmesi halinde hatırladıklarını söyleyebileceğini ifade etti.

  Sanık Sinan Aygün'ün, başkanlığını yürüttüğü Ankara Ticaret Odası'nın toplantılarına kendisini davet ettiği şeklinde ifadesi olduğu hatırlatılan Tolon, “Sinan Aygün ile Ankara'da Sivil Toplum Örgütlerinin (STÖ) toplantılarına sık katılmam nedeniyle tanıştım. Beni de bir plaket sunumu için çağırmışlardı. Türkiye'nin jeopolitik durumu ya da terörle mücadele konusunda konuşmuşumdur. Çünkü bu konularda konuşma yapardım” diye konuştu.

  PERİNÇEK'LE TANIŞMASI

  Tolon, savcı Pekgüzel'in, birinci “Ergenekon” davasının tutuklu sanıklarından Doğu Perinçek ile nasıl tanıştığı şeklindeki soruya, şu yanıtı verdi:

  “1970 yılındı teğmen rütbesiyle karakol komutanlığı yaparken Refahiye-Erzincan arasında Doğu Perinçek'in yakalanması için kontrol noktaları oluşturduk. Ancak o zaman kendisini tanımıyordum ve görmedim. 2007 yılında Ankara'dan Antalya'ya giderken uçakta yanyana denk geldik. Kendisine de 'sizi 1970 yılında arayan birliğin komutanıydım' dedim.”

  Antalya'daki konferansa davetli olarak gittiğini anlatan Tolon, “Oraya gittiğimde panelist olduğumu gördüm Perinçek'in de orada olduğunu o zaman gördüm” dedi.

  Savcı Pekgüzel'in ilk ifadesindeki Birinci “Ergenekon” davasının tutuklu sanığı İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek ile görüşmesine ilişkin sözlerini hatırlatarak, “Bunu açar mısınız?” dedi.

  Tolon'un, “Açık zaten” demesi üzerine savcı Pekgüzel, aynı soruyu bir kere daha sordu.

  Tolon da bunun üzerine Perinçek'in “Önemli bir konuda sizinle görüşmek istiyorum” diyerek kendisini aradığını ve bu konuşma üzerine Perinçek ile görüştüğünü kaydetti.

  İŞÇİ PARTİSİ'NDEN ADAYLIK TEKLİFİ

  Perinçek'in İP'den aday olması için kendisine teklif getirdiğini anlatan Tolon, Perinçek'e “Siz şimdi buraya beni davet ettiniz. Ben siyasetten anlamam. Yüzde 0.1 ile yüzde 1 arasında değişen bir oy potansiyeliniz var. Beni veya başkasını koyarak oy potansiyelinizi yüzde 10'a mı çıkarmayı düşünüyorsunuz” dediğini kaydetti.

  Perinçek'e “İşçi Partisi ifadesinin halkın genelinin zihninde ne oluşturduğunu biliyorsunuz” demesi üzerine, Perinçek'in alınganlık göstererek, “O zaman siz gelin partinin başına, ismini de değiştirin” şeklinde cevap verdiğini söyledi.

  Duruşmaya, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven ve CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de izleyici olarak katıldı.

  Tolon'un çapraz sorgusuna ara veren Mahkeme heyeti duruşmayı yarına erteledi.   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı