Gündem Haberleri

  Tolon 'Zirve Yayınevi duruşması'na katılmadı

  Mikail PELİT/MALATYA, (DHA)
  03.09.2012 - 11:46 | Son Güncelleme:

  MALATYA’da Zirve Yayınevi Davası sanıkları 40’ıncı kez hakim karşısına çıktı. Ek iddianameyle birlikte 1 numaralı sanık olarak gösterilen ve Ergenekon davasında Silivri’de tutuklu olan Emekli Orgeneral Hurşit Tolon duruşmaya katılmadı.

  Bu sabah erken saatlerde Malatya Adliyesi çevresinde Özel Harekat ve Çevik Kuvvet polislerinin güvenlik önlemi aldı. Ardından cezaevinde bulunan tutuklu sanıklar; Emre Günaydın, Salih Güler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Abuzer Yıldırım, Varol Bülent Aral ile ek iddianameyle birlikte tutuklanan dönemin İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mehmet Ülger, istihbarat şubesinde görevli Binbaşı Haydar Yeşil, astsubay Abdullah Atılgan, Uzman Çavuşlar; Murat Göktürk, Adil Akçay, Adem Gedik, Murat Çolak, İnönü Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Ruhi Abat, İlker Çınar, Levent Ercan Gelegen ve Aykut Saka adliyeye getirildi. Davada tutuksuz yargılanan Kürşat Kocadağ, Mehmet Gökçe ve Hüseyin Yelki’de duruşmada hazır bulunuyor.

  Müdahil ve sanık avukatları ile öldürülen Tilman Geske’nin eşi Suzanna Geske’nin de katılımı ile duruşma başladı.

  İDDİANAMENİN OKUNMASINA BAŞLANDI

  Ek iddianamede 1 numaralı sanık gösterilen Emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un sağlık sorunları nedeniyle kendisine verilen 10 gün rapor nedeniyle gelmediği belirtildi. Malatya’daki Özel Yetkili Bölge 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan duruşmada sanıklar, Emekli Albay Mehmet Ülger, Binbaşı Haydar Yeşil, astsubay Abdullah Atılgan, Uzman Çavuşlar Murat Göktürk, Adil Akçay, Adem Gedik, Murat Çolak, İnönü Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Ruhi Abat, Levent Ercan Gelegen ve Aykut Saka’nın kimlik tespit işlemleri yapıldıktan sonra Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa iddianamenin özetinin okunacağını söyledi. Ek İddianamede ’gizli tanık’ olarak bilgi veren İ.Ç. ise mahkemeye gönderdiği dilekçede can güvenliği endişesi ile duruşmaya katılmadığını belirti. Mahkeme Başkanı Kısa’nın iddianameye itirazının olup olmadığını sorması üzerine söz alan tutuklu sanıklardan Varol Bülent Aral, suçlamaları kabul etmediğini belirterek Yargıtay İçtihatlarında Hükümeti Devirmeye teşebbüsün suç olmadığını; bu nedenle var olmayan bire suçtan ötürü savunma yapmanın da doğru olmadığını savundu. Aral, benzer iddialarla çok sayıda general ve subayın çeşitli iddialara maruz kaldığını ve burada da subayların kamuoyuna rezil edilmek istendiğini söyledi. Aral, "1 general 40 yılda yetişiyor, 40 yıl önce İzmir’de vaaz veren imamın müritleri 40 yıl sonra general olamayacaklarını anlayınca bu tür iddialar atıyorlar" dedi.

  Mahkeme başkanı Kısa, savunmaların daha sonra alınacağını bildirirken iddianamenin okunmasına başlanmasını istedi.

  Bu arada Zirve Yayınevi duruşmasını CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’da izledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı