Gündem Haberleri

  Tolon, Malatya'da ilk kez hakim karşısına çıkacak

  Hürriyet Haber
  02.09.2012 - 12:44 | Son Güncelleme:

  Emekli orgeneral Hurşit Tolon ile eski Malatya Jandarma Alay Komutanı Mehmet Ülger, Zirve Yayınevi davasında sanık sıfatıyla ilk kez hakim karşısına çıkacak.

  Malatya'da Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesi olayına ilişkin davanın 40. duruşmasında 19 sanık, yarın hakim karşısına çıkacak.

  Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek duruşmada, emekli orgeneral Hurşit Tolon ile eski Malatya Jandarma Alay Komutanı Mehmet Ülger de sanık sıfatıyla ilk kez hakim karşısına çıkacak.

  Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. Maddesi ile görevli Cumhuriyet savcısı İsmail Aksoy'un hazırladığı 762 sayfalık iddianamenin okunmasıyla başlayacak duruşma, ikinci iddianameyle davaya “terör örgütü yönetici” suçlamasıyla dahil edilen sanıklar Hurşit Tolon, Mehmet Ülger ve Haydar Yeşil'in çapraz sorgularıyla devam edecek.

  Savcı İsmail Aksoy'un hazırladığı iddianamede emekli Orgeneral Tolon'un, Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği görevini yürüttüğü 1993 yılında, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekat Dairesi (TUSHAD) isimli gizli bir yapılanmayı, Ergenekon terör örgütünün talimatları doğrultusunda, bu örgüte bağlı kurarak faaliyete geçirdiğinin belirlendiği ileri sürülmüş, Tolon, eski Malatya Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger ve Binbaşı Haydar Yeşil'in yanı sıra astsubay Abdullah Atılgan, uzman çavuşlar Murat Göktürk, Mehmet Çolak, Adem Gedik ve Adil Akçay, İnönü Üniversitesi öğretim görevlisi Ruhi Abat, Levent Ercan Gelegen, Aykut Saka, İlker Çınar ile olaya ilişkin devam eden mevcut davada da sanık olarak bulunan Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Varol Bülent Aral ve Hüseyin Yelki sanık olarak gösterilmişti.

  Olay

  Malatya'da, 18 Nisan 2007'de Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel bıçaklanarak öldürülmüş, zanlılardan Salih Gürler (20), Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19) ve Abuzer Yıldırım (19) olay yerinde yakalanmıştı.

  Üçüncü katın penceresinden kaçmaya çalışırken düşerek yaralanan Emre Günaydın, tedavisinin ardından tutuklanmıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı