Gündem Haberleri

  Tokalaşmadılar

  Şehriban OĞHAN / ANKARA
  15.01.2002 - 01:56 | Son Güncelleme:

  Bakanlar Yasası nedeniyle araları açık olan Devlet Bahçeli ve Kemal Derviş birbirlerine küstü. Derviş, Ecevit'in ABD gezisi nedeniyle yapılan basın toplantısında Bahçeli'nin yanındaki koltuğa oturmadı. Bahçeli de, uğurlama sırasında Derviş'in elini sıkmadı ve yüzünü çevirdi.

  Başbakan Bülent Ecevit, ABD'ye yapacağı 4 günlük çalışma ziyaretine, eşi Rahşan Ecevit, 4 bakan, 7 milletvekili, bürokratlar, işadamları ve gazetecilerin yer aldığı 212 kişilik heyetle birlikte dün başladı. Esenboğa Havalimanı'nda ilk dikkat çekici nokta, Bankalar Yasası nedeniyle aralarında sert tartışmalar yaşanan MHP Lideri ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş arasındaki soğukluk oldu. Basın toplantısına, tüm bakanların yerine oturmasından sonra gelen Derviş, Bahçeli'nin yanındaki tek boş koltuğa oturmadı. Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in yanında oturan Devlet Bakanı Tunca Toskay, bu durumu farkedince, yerinden kalkarak Bahçeli'nin yanına oturdu. Derviş de Toskay'ın boşalttığı koltuğa yerleşti. Bahçeli'nin ise uğurlama sırasında heyetteki protokolle tek tek tokalaşmasına rağmen Derviş ile tokalaşmaması dikkat çekti. Uçağa biniş sırasında Derviş'in önündeki Toskay ve DSP Milletvekili Tayyibe Gülek ile tokalaşan Bahçeli, sıra Derviş'e geldiğinde yüzünü çevirdi.

  PROTOKOLLER KARIŞTI

  Ecevit
  'in uğurlandığı Yabancı Konuklar Köşkü, aynı saatlerde Rusya Genelkurmay Başkanı'nı karşıladı. Ecevit'in arıza nedeniyle uçağının kalkmaması üzerine büyük VIP olarak da anılan Köşk'ün pistine inmesi beklenen Rus uçağı, küçük VIP pistine indi. Ancak, kendisini bekleyen Rusya'nın Ankara Büyükelçisi ve karşılama heyeti büyük VIP'te olduğu için Rus Genelkurmay Başkanı bu piste THY'nin taşıma otobüsüyle getirildi. Ecevit, basın toplantısında programına ilişkin bilgi verirken, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Ticari ilişkilerin geliştirilmesi talebine ABD'nin siyasi taleple karşılık vermesi halinde Türkiye'nin tavrının ne olacağının sorulması üzerine Ecevit şunları söyledi: ‘‘Öyle varsayımlar üzerinde durmak istemiyorum. ABD ile ilişkilerimizde herhangi bir olumsuzluk belirtisi yok. ABD ile ilişkimiz çok iyi, karşılıklı anlayış içinde. O bakımdan bir kaygı duymuyorum.’’

  BAHÇELİ VEKALET EDECEK

  Ecevit
  başka bir soru üzerine, kendisine Kuzey Irak'la ilgili bir rapor gelmediğini belirtti. Kuzey Irak'ta ne olup-bittiğinin öteden beri yakından izlendiğini belirten Ecevit, ‘‘Bir rapor gelmesine gerek yok. Kaygı duyduğumuz konular olduğu vakit gereken önlemleri alıyoruz’’ dedi. Ecevit'e, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli vekalet edecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı