Gündem Haberleri

  TOEFL kitabının yazarı Türkiye'de

  Hürriyet Haber
  06.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TOEFL, Amerikan üniversitelerinde okumak isteyen yabancı öğrencilerin girmek zorunda olduğu İngilizce dil sınavı. TOEFL için yazdığı hazırlık kitapları tüm dünyada ‘‘Bestseller’’ olan Deborah Phillips, önceki gün Mecidiyeköy Profilo Alışveriş Merkezi'ndeki D&R Mağazası'nda Türk öğrencilerle söyleşti.

  1998 yılında bu yana bilgisayarlı sistemle gerçekleştirilen TOEFL sınavına hazırlık için yeni yöntemler geliştirildi. Hazırladığı kitaplar ile gerek ABD'de, gerekse de tüm dünyada haklı bir ün kazanan Deborah Phillips, yazdığı CBT Longman kitap ve CD'sini öğrencilere tanıttı. Tüm dünyayı dolaşarak kitabını tanıtan Phillips, İstanbul'da bu sınavı gerçekleştiren tek kurum olan Bil-Merk'te 12-15 Şubat tarihleri arasında da 40 kişilik bir grupla ‘‘How to get a higher score - Nasıl daha yüksek puan alırsınız’’ adı verilen bir çalışma yapacak. Bilgisayarlı sistemde sorulan sorulara verilen doğru cevaplara göre değişen seçenekler bulunduğunu anlatan Phillips, bu yöntemin eski test sistemine göre önemli farklılıklar gösterdiğini anlattı. Kitabı ile birlikte 1500 soru içeren bir multimedya CD'si de verilen Phillips, bu CD'nin nasıl kullanılacağını da öğrencilere ayrıntılı olarak anlattı.

  TOEFL sınavı nedir

  Daha önce sadece ABD'de üniversite öğrenimi görmek isteyenlerin girdiği TOEFL sınavı, Türkiye'de İstanbul'da Bil-Merk, Ankara ve İzmir'de Türk Amerikan Dernekleri tarafından yapılıyor. İngilizce yeterlilik seviyesinin belirlenmesi için her yıl İstanbul'da 8 bin, Türkiye'de de 12 bin kişi TOEFL sınavına giriyor. Daha önce yılda 4 kez yapılan TOEFL sınavı, elektronik sisteme geçilmesinden sonra her gün yapılabilir hale geldi. Ancak bir öğrenci bu sınava ayda bir kez girebiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı