Gündem Haberleri

  TOBB-BİS projesi için imzalar atılıyor

  ANKA
  04.01.2006 - 11:20 | Son Güncelleme:

  Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB), Filistin Ticaret, Sanayi ve Tarım Odaları Birliği ile İsrail İmalatçılar Birliği tarafından oluşturulan ve Ankara Forumu kapsamında hazırlanan "Erez Sanayi Bölgesinin Yeniden Canlandırılması Projesi" hayata geçiyor.

  Gazze’de bulunan "Erez Sanayi Bölgesi"nin, İsrail’in Gazze’den geri çekilmesinden sonra TOBB tarafından oluşturulacak bir yapılanmayla canlandırılması kararlaştırıldı. Sanayi Bölgesinin yeniden canlandırılması sürecini üstlenmek üzere TOBB tarafından "TOBB-BİS Organize Sanayi ve Teknoloji Bölgeleri A.Ş." adıyla bir şirket kuruldu.

  Filistin’deki tescil çalışmaları sürdürülen şirket, Filistin Serbest Bölgeler İdaresi Başkanlığı’na (PIEFZA) başvurarak, Sanayi Bölgesinin yönetimine talip olduğunu açıkladı. Bundan sonraki ilk aşamayı TOBB-BİS ile PIEFZA arasında imzalanacak bir imtiyaz anlaşması oluşturacak.

  Yeni adı Filistin Serbest Sanayi Bölgesi olan Bölgenin yeninden canlandırılmasının TOBB tarafından üstlenilmesi için İsrail ve Filistin ile ayrı ayrı mutabakat zabıtlarının imzalanması gerekiyor. Türkiye ile Filistin arasındaki mutabakat zaptı bugün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Filistin Ulusal Yönetimi Dışişleri Bakanı Nasser al Qidwa tarafından Ramallah’da, İsrail’le mutabakat zaptı da yarın Kudüs’te Gül ile İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Shalom arasında imzalanacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı