GeriGündem TMSF’den Erol Evcil Tur’u
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TMSF’den Erol Evcil Tur’u

TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), bir süre önce gerçekleştirilen ‘Bozuk para’ operasyonu kapsamında tutuklanan Erol Evcil’in sahip olduğu şirketleri basın mensuplarına tanıtmak için tur düzenledi.

İlk toplantısını Bursa’da yapan TMSF görevlileri, Evcil’in gizli ortağı olduğu gerekçesiyle el konulan Nilüfer Turizm ve diğer şirketler hakkında basın mensuplarına bilgi verdi. Şirketlerin Genel Müdürlüğü’ne getirilen Şerif Eren, göreve geldikten sonra hiçbir tehdit almadığını, bu nedenle korumayla gezmeye ihtiyaç duymadığını söyledi.

TMSF Erol Evcil’in sahip olduğu mal varlıklarını basın mensuplarına göstermek ve tanıtmak için Bursa, İzmir ve Sivas’a gezi düzenledi. Gezinin ilk etabı olan Bursa’da, Erol Evcil’in gizli ortağı olduğu gerekçesiyle Hüseyin Kayapalı’ya ait olan aralarında Nilüfer Turizm’inde bulunduğu 15 şirketin son durumu anlatıldı.

Beş yıldızlı Kervansaray Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan kayyumda görevli dört arkadaşı ile şirketlerin genel müdürlüğüne getirilen Şerif Eren, grubun en büyük kuruluşu olan Nilüfer Turizm hakkında bilgi verdi. Göreve 30 Haziran 2006 tarihinde geldiklerini söyleyen Şerif Eren, taşınan yolcu sayısını 2 milyon 728 bin 739’dan yüzde 12 artırarak 3 milyon 67 bin 227’ye yükseltip, sefer başına doluluk oranının 37’den 42’ye çıktığını belirtti.

Şirketin gelirinin yüzde 70 artış ile 34 milyon 765 bin 384 YTL’den, 59 milyon 95 bin 964 YTL’ye çıktığını açıklayan Eren, grup şirketler toplamında gelirin, yüzde 57 yükselişle 68 milyon 874 bin 28’e çıktığını, devlete ödedikleri verginin de 3 milyon 83 bin 494 YTL’den 14 milyon 192 bin 66 YTL’ye yükseldiğini kaydetti.

Göreve geldiklerinde çalışan 1000’den fazla kişiden bir çoğunun sigortasız ve kaçak gösterildiğini, bu kişilerin 800’ü ile görüşüp tanışarak sigortalarını yaptıklarını, vergilerini ödediklerini öe ücretlerini bankaya yatırdıklarını bildiren Eren, zor şartlar altında rakipleriyle fiyat düşürerek değil, personeli eğitip, motive ederek, kampanya düzenleyerek rekabet ettiklerini, yabancısı oldukları sektörde böylece bir çok ilke imza attıklarını sözlerine ekledi.

Şerif Eren bir soru üzerine göreve geldikten sonra hiçbir tehdit almadığını, korumaya görevlisiyle gezmeye ihtiyaç duymadığını belirtip, “Soğan yemedik ki ağzımız korksun. Biz devletin görevlileriyiz” dedi. Eren, bir başka soru üzerine yaptıkları incelemede Evcil tarafından yurt dışına para kaçırıldığına ilişkin bilgiye rastlamadıklarını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle