Gündem Haberleri

  TMMOB: Ölümler olmadan F tipinden vazgeçin

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:  Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Kaya Güvenç, cezaevlerinde başlatılan ölüm oruçlarının kritik bir döneme girdiğini söyleyerek, acilen ''demokratik ve insan haklarına dayalı girişimler"de bulunulmasını istedi.

  Güvenç, yaptığı yazılı açıklamada, F tipi cezaevlerine karşı başlatılan açlık grevleri ve ölüm oruçlarının kritik bir döneme girdiğini belirtti. F tipi cezaevlerinin özellikleri ile ilgili ayrıntılı bir tartışmadan çok, toplumun bütün kesimlerinin ve öncelikle de hükümetin, ölümleri önleyecek demokratik ve insan haklarına dayalı girişimlerde bulunmasının bir zorunluluk haline geldiğini bildiren Güvenç Kaya, ''böyle bir girişimin aynı zamanda, F tipi cezaevlerinin bütün yönleriyle, bütün kesimlerce tartışılmasına ve hukuk devleti ilkeleriyle uyumlu bir çözüme olanak sağlayacak bir zeminin oluşturulmasına katkıda bulunacağını'' ifade etti.

  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Ali Balkız da konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ''Hükümetin duyarsızlığının devam etmesi durumunda, geniş halk yığınlarının bu duruma sessiz kalmayacağı kesindir. Bu amaçla hükümeti, F tipi cezaevlerinden vazgeçmeye, ölüm orucundaki tutsak ve ailelerinin taleplerini dikkate almaya davet ediyoruz'' dedi.

  Ölüm orucu sertlikle bitmez
  DSP'li Budak: Devlet adım atmalı
  Özgen: Siz gerekeni yaptınız, sıra devlette
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı