Gündem Haberleri

  Tiyatroda acemiyim

  Hürriyet Haber
  26.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL Kültür ve Sanat Vakfı tarafından 18 Mayıs-4 Haziran tarihleri arasında düzenlenen 12. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali çerçevesinde ünlü oyuncu ve fotomodel Isabella Rossellini İstanbul'a geldi.

  Bir zamanların ünlü sinema oyuncusu Ingrid Bergman ve ünlü yönetmen Roberto Rosselini'nin kızı olan Isabella Rosellini, festival kapsamında 27 ve 28 Mayıs günleri Atatürk Kültür Merkezi Büyük Salonu'nda oynanacak olan dünyaca ünlü tiyatro yönetmeni Robert Wilson'ın sahneye koyduğu 'Önceki Günler Ölüm, Yıkım & Detroit III' adlı oyunda rol alacak.

  Oyunla ilgili olarak düzenlenen ve Atilla Dorsay'ın yönettiği basın toplantısında biraraya gelen Robert Wilson, Isabella Rosselini ve Semiha Berksoy, basın mensupları karşısında bir ünlüler tablosu oluşturdular. Atilla Dorsay'dan ve basın mensuplarından gelen çeşitli soruları yanıtlayan sanatçıların sempatik ve esprili tavırları dikkat çekti.

  ŞANSIM YÖNETMENLERDİ

  Tiyatroda fazla tecrübesi olmadığını söyleyen Rosellini, oyunda rol almasının Wilson'ın teklifi üzerine gerçekleştiğini belirtti. Bir yıldız olmayı başarmasının sırrını filmler ve yönetmenler konusunda seçici davranmasına bağlayan Rosselini, ‘‘Her zaman David Lynch gibi kişiliği olan yönetmenleri yeğledim. Onlarla çalışırken rolün birinci veya ikinci olması önemli olmazdı.’’ dedi. İngilizceyi aksanlı konuşmasının Amerika'daki kariyerini sınırladığını söyleyen güzel oyuncu, kariyerini modellik üzerine yaptığını ve küçükken oyuncu olmayı hiç düşünmediğini söyledi. Rossellini, ünlü oyuncu Ingrid Bergman ve önemli İtalyan yönetmenlerden Roberto Rossellini'nin kızı olduğunu hatırlatarak, sinemanın içinde olmasına rağmen sinemaya niçin çocuk yaşlarda başlamadığı şeklindeki soruya, ‘‘Annem ve babam o kadar ünlü ve efsanevi figürler olmuşlardı ki, onların mesleğine girmekten uzun süre adeta korktum’’ diye cevapladı.

  Paris ve Roma'da büyüyen ve şu anda New York'ta yaşayan Rosselini, kendini İtalyan, Fransız, İsveç ve oldukça Amerikalı hissetiğini söyledi.

  İstanbul' hep merak ettiğini, hatta bir seyahatinde uçağı aktarma yapmak üzere İstanbul'a indiğinde bir gece de olsa burada kalmak istediğini, ancak otellerde yer bulamadığını anlatan Rossellini, şimdi İstanbul'a olmaktan çok mutluluk duyduğunu, insanları da çok sıcak ve nazik bulduğunu söyledi.

  Oyunun yönetmeni Robert Wilson ise yeni projesinde yeni binyılı kutlamak için bir eser yaptığını ve eserin farklı dünyalara, farklı zamanlara giden deneysel bir yolculuk olduğundan söz etti ve eserin belli bir zamana oturmasını istemediğini söyledi.

  Oyundaki öğelerle ilgili olarak bir hamburger benzetmesi yapan ünlü tiyatro yönetmeni, ‘‘Bir hamburgerde çeşitli öğeler biraraya gelir. Ben de hareket, dans, müzik, metin ve ışık üzerinde ayrı ayrı çalışırım. Tüm bunlar hamburgeri ve oyunun lezzetini oluşturur.’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı