Gündem Haberleri

  Tiyatroculardan düdüklü eylem

  Hürriyet Haber
  18.11.2009 - 17:32 | Son Güncelleme:

  Kadıköy Belediyesi’nin Caddebostan Kültür Merkezi (CKM)’ni tiyatro gruplarına tahsis edilmesinde ayrımcılık uyguladığını öne süren bir grup sanatçı belediye önünde protesto gösterisi yaptı.

  Zabıta ve çöpçü kıyafeti de giyip düdük çalarak renkli bir eylem yapan tiyatrocular adına basın açıklamasını okuyan Nedim Saban “Kadıköy Belediyesi bazı tiyatro gruplarına sadece üst düzey ilişkileri nedeniyle CKM’yi ücretsiz olarak tahsis ederken 18 yıldır farklı kesimleri hitap eden Tiyatrokare’ye ayrımcılık uyguluyor. Belediye yetkilileri uyarılarımızı dikkate almazsa eylemlerimizi sürdüreceğiz“ diye konuştu.

  /images/100/0x0/55ea6c36f018fbb8f87ee6e8Ayrımcılık yapılıyor

  Hasanpaşa’da Kadıköy Belediye Binası önünde toplanan aralarında Nedim Saban, Sevim Gelenbe ve Metin Zakoğlu’nun da bulunduğu çeşitli tiyatro gruplarına mensup yaklaşık 50 tiyartocu CKM’nin kendilerine tahsis edilmediğini belirterek protesto gösterisi düzenledi. "Caddebostan Kültür Merkezinden Bizde Yararlanmak istiyoruz, Açtırma çöpümü söyletme kötüyü, Emekçiler için sanat istiyoruz" yazılı dövizler taşıyıp, çöpçü ve zabıta kıyafeti de giyen tiyatrocular uzun süre düdük çalarak belediyeyi protesto etti. Tiyatrocular adına basın açıklamasını okuyan Tiyatrokare oyuncusu Nedim Saban belediyenin Tiyatrokare’ye ayrımcılık uyguladığını belirterek “Örneğim geçtiğimiz yıl Mayıs ayında başvuru tarihini kaçırdığımız iddia edilmiş, ancak Ekim ayında kurulan Tiyatro Dialog’a sırf belediye ile olan üst düzey ilişkileri nedeniyle em az 20 kez ücretsiz salon tahsis edilmiştir. Tiyatrokare’ye ayrımcılık uygulayan CKM yönetiminin icraatlarını incelediğimizde, bu kültür merkezinin kapılarını hiçbir gerekçe göstermeden, bu gün protestomuza katılan yada katılamayan sanatçılarımıza da kapattığına tanık oluyoruz“ dedi.

  Oyun metinlerini kontrol etmek istemişler

  Bağımsız sanatçılar olarak, hiçbir biçimde oyunlarını tek bir organizasyon şirketinin çatısı altında toplamaya zorlanamayacaklarını belirten Saban “Sanatın kabul edemeyeceği bir başka konu sansürdür. Bu merkezde salon tahsisi için ön koşul olarak oyun metinlerinin denetimi gündeme gelmiştir. Bir gazeteye demeç veren yönetici Zülfi Livaneli’nin Dünya dillerine çevrilmiş 60 baskı yapmış romanını bile okumayı teklif ettiğini söylemekten çekinmemiştir. 21. Yüzyılda Kadıköy’ün ortasında denetimi doğalmış gibi gösteren sözde sosyal demokratların bu çirkin davranışlarını kınamadığımız takdirde, aydınlık Türkiye’nin bir yara daha alacağına inanıyoruz“ dedi.

  Eyleme katılarak destek veren Tevfik Gelenbe’nin eşi Sevim Gelenbe ve Metin Zakoğlu’da yaptıkları konuşmalarda Kadıköy Belediyesi’nin tutumunu protesto ettiler. Tiyatrocular belediye yetkililerinin uyarıları dikkate almaması halinde eylemlerine dozunu arttırarak devam edeceklerini söylediler.

   

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı