Gündem Haberleri

    Tiyatroculara ‘hav hav’ davası

    Olcay PINAR/ANKARA
    14.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

    Ekin Tiyatrosu oyuncuları hakkında, ‘Gizli Örgüt Nasıl Kurulur’ adlı oyunda polis üniforması giyip ‘hav hav’ diyerek polis teşkilatını alenen tahkir ve tezyif ettikleri iddiasıyla dava açıldı. Oyuncular, dün Ankara Adliyesi’nde ifade verdiler.

    EKİN Tiyatrosu Oyuncuları, 5 Ekim 2002 tarihinde Kocaeli İzmit Sabancı Kültür Merkezi’nde sergiledikleri ve 12 Eylül döneminde bir polis sorgulamasını konu alan ‘Gizli Örgüt Nasıl Kurulur’ isimli oyun nedeniyle yargılanıyor. Dün Ankara Adliyesi’ne ifade vermek için gelen tiyatrocular neden yargılandıklarını anlayamadıklarını belirttiler. Ekin Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Tarık Güvenç, şunları söyledi:

    ‘İfademizi verdik, bize oyunda polisi aşağılayacak öğeler olup olmadığını, ‘hav hav’ deyip demediğimizi sordular. Biz de iddiaların aksine oyunda tüm polis teşkilatına dair bir aşağılamanın olmadığını, ayrıca polis üniforması değil; siyah takım elbise kullanıldığını belirttik.’

    Ekin Tiyatrosu Genel Koordinatörü Yılmaz Demiral da yargılamayla ilgili şöyle konuştu:

    ‘Bizim sergilediğimiz oyun yaşanmış bir olayı konu alıyor. Çayıralan’da Şakir Keçeli adlı bir avukatın 12 Eylül döneminde nasıl sorgulandığını, nasıl 16 örgüt kurmaktan sorumlu tutulduğunu anlatıyor. Eğer işkence varsa elbette eleştireceğiz, bunda ne var ki?’

    10 tiyatro oyuncusu ve bir Eğitim-Sen Yöneticisi, sergilenen oyunda polis üniforması giyilerek ‘hav hav’ denildiği gerekçesiyle eski TCK’nın 159. maddesi uyarınca 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Yeni TCK’nın aynı suçu düzenleyen 301. maddesine göre ise tiyatroculara 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası gündemde.
    Etiketler: gündem
    Son Dakika Haberler
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı