Gündem Haberleri

  TİYATRO paneli

  Hürriyet Haber
  28.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Alman Kültür Merkezi (Goethe Enstitüsü) bugün saat 18.00'de tiyatro üzerine bir panel düzenliyor. İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun Atatürk Kültür Merkezi'nde bulunan Oda Tiyatrosu'nda gerçekleşecek panele katılım serbest. Yine aynı saatte Bauhaus ekolüyle ilgili bir video film gösterilecek. Ancak, bu kez mekán Goethe Enstitüsü.

  Kültürlerarası alışverişin tiyatroya kattıkları nelerdir? Tiyatronun yabancı kültürlerin öğelerini yaratıcı bir şekilde kullanması ortaya nasıl bir sonuç çıkarmaktadır: Farklı olana karşı bir anlayış mı uyandırıyor, yoksa sadece gerçekte bu biçimde varolmayan kültürlerarası bir iletişimin varolduğunun zannedilmesine mi sebep oluyor?

  Bu soruların yanıtları ‘‘Tiyatroda Kültürlerarası Etkileşim'' başlıklı panelde ele alınacak konulardan bazıları. İstanbul Devlet Tiyatrosu ve İstanbul Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nün işbirliğiyle düzenlenen panelin oturum başkanlığını İstanbul Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nden Dr. Hasibe Kalkan Kocabay üstleniyor.

  Almanca ve Türkçe eşzamanlı çevirinin yapılacağı panele katılacak konuşmacıların isimleri şöyle: Prof. Dr. Erika Fischer-Lichte (Berlin Hür Üniversitesi), Doç. Dr. Dikmen Gürün (İÜ Tiyatro Bölümü), Dr. Okday Korunan (Devlet Tiyatrosu Oyuncusu), Prof. Dr. C. Bernd Sucher (Süddeutsche Zeitung, Münih Üniversitesi), Prof. Dr. Sevda Şener (AÜ DTCF Tiyatro Bölümü) ve Prof. Dr. Zehra İpşiroğlu (Köln Üniversitesi).

  Bauhaus belgeseli

  Goethe Enstitüsü'nün bugüne özgü etkinlikleri bu kadarla bitmiyor. Bugün Borusan Kültür ve Sanat Merkezi'nin işbirliğiyle saat 18.00'de videodan ‘‘Bauhaus Söylencesi'' adlı belgeseli izleyebilirsiniz. 1994 Almanya yapımı 45 dakikalık belgeselin yönetmeni Julia Cave. Orijinali İngilizce olan belgesel Türkçe altyazıyla gösterilecek.

  Filmde Welmar, Dessau, Berlin Bauhaus Okulları'nın ve Bauhaus'u devam ettiren Chicago'daki kuruluşların geçmişleriyle ilgili arşivlerin yardımıyla, Bauhaus'un hedefi olan ‘‘sanatın hayata katılması'' ve Bauhaus'un bugün de süren etkisi, yani teknek ve estetik kalitenin kaynaştıralarak pratikte uygulanması açıklanmaya çalışılıyor. Ayrıca Bauhaus ile ilgili belgeler, temel estetik sorunlar ve bu akımın büyük eserleri de inceleniyor.

  Goethe Enstitüsü, Yeni Çarşı Cad. 52, Galatasaray. Tel: (0212) 249 20 09.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı