Gündem Haberleri

  Titanic ile birlikte battı

  Hürriyet Planet
  31.07.2012 - 16:10 | Son Güncelleme:

  "Önce kadınlar ve çocuklar" kuralı Titanic'te kaldı, erkekler kadınlardan ‘hızlı’ çıktı...

  İsveç Uppsala Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre gemi kazalarında önce kadın ve çocukların kurtarıldığı düşüncesi çürütüldü.

  Araştırmada, 18 gemi kazasının incelenmesi sonucu erkeklerin büyük oranda öncelikle kendilerini kurtardıkları saptandı. Erkek yolcuların kadın yolculara oranla kurtulma oranının iki katı kadar daha fazla olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre, kurtulma oranının en düşük olduğu kesim çocuklar…

   

  Uppsala Üniversitesi’nin çalışması, mürettebatın yolculara göre kurtulma oranının daha fazla olduğuna işaret ediyor. 1852 yılından 2011'e kadar olan gemi kazalarıyla ilgili veriler, kaptan ve mürettebatın öncelikle kendilerini kurtardıklarını ortaya koydu.

  Titanic'teki gibi kaptanın batan gemiyi terk etmemesi sadece 16 kaptandan 9’unda rastlanan bir davranış. Dolayısıyla kaptanın gemiyi yolcularla terk etmesi sanıldığın aksine sık rastlanan bir davranış.

  Araştırma sadece iki gemi kazasında kadınların erkeklere göre kurtulma oranının yüksek olduğunu gösteriyor; 1912 yılında batan Titanic ve 1852 yılında Hint Okyanusu'nda batan İngiliz gemisi Birkenhed…

  Titanic kazasının ardından kurtarılan yolcuların yüzde 70’i kadın, yüzde 20’si erkekti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı