Gündem Haberleri

  TIR şoförlerine ‘sınırsız bayram’ işkencesi

  Reşit ÇELEBİOĞLU/KİLİS, (DHA)
  15.10.2007 - 16:09 | Son Güncelleme:

  Türkiye'deki akrabalarını bayramda yatılı ziyaret eden Suriyeliler'in geçişleri nedeniyle sınırın iki yakası TIR ve kamyon geçişlerine kapatıldı. Çarşamba gününe kadar geçişleri yasaklanan şoförler, bu yüzden aileleriyle bayram yapamadı.

  Türkiye ile Suriye arasında yapılan protokol gereği bayramlarda uygulanan, her iki ülkede yaşayan akrabaların 48 saatlik ev ziyareti nedeniyle Öncüpınar Sınır Kapısı ile Suriye’nin Esselame Sınır Kapısı’nda yaşanan yoğunluk kamyon ve TIR şoförlerini perişan etti.

  Valilik, yoğunluğun artmaması nedeniyle çarşamba gününe kadar büyük tonajlı araçların iki ülke arasında giriş ve çıkışlarını yasaklama kararı aldı. Suriye’den Türkiye’ye, Türkiye’den Suriye’ye geçmeye çalışan TIR ve kamyon şoförleri uzun kuyruklar oluşturdu. Bayramlaşmanın sıkıntılarını kendilerinin çektiğini söyleyen şoförler, “3 gündür bekliyoruz. Çarşamba günü gümrük sahasına alınacağımız söyleniyor. Bayramlaşmanın sıkıntısını bizler çekiyoruz. Sınır kapısında beklemekten sıkıldık. Yetkililerden yardım bekliyoruz. Burada yüzlerce araç Suriye’ye geçmek için bekliyor. Bir çok şoför ailesiyle daha bayramlaşamadı bile” diye dert yandı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı