Gündem Haberleri

  TIR savcılarına uzaklaştırma

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  16.01.2015 - 01:12 | Son Güncelleme:

  Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2’nci Dairesi, 17-25 Aralık savcılarından sonra MİT TIR’larının Hatay ve Adana’da durdurulması ve aranmasında görev alan eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, TMK ile görevli eski Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ahmet Karaca, TMK ile görevli eski Adana savcıları Aziz Takçı, Özcan Şişman ve eski Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcısı Yaşar Kavalcıoğlu’nun, haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılmasına karar verdi.

  HSYK 2’nci Dairesi Başkanı Mehmet Yılmaz, Hürriyet’e, savcıların görevde kalmalarının ‘yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği’ sonucuna vararak müfettiş raporu doğrultusunda karar verdiklerini söyledi.

  KARAR 2’YE KARŞI 5 OYLA

  Karar ise 2’ye karşı 5 oyla alındı. HSYK 2’nci Dairesi’nin Cemaat’e yakın oldukları iddia edilen 2 üyesi, 5 savcının görevlerinden uzaklaştırılmasına karşı oy kullandı. Bu üyeler, daha önce 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması savcılarının görevden uzaklaştırılmalarına da karşı oy kullanmışlardı. Bu süreçte 5 savcıya maaşlarının 3’te 2’si ödenecek. Karara karşı 5 savcının HSYK Genel Kurulu’na itiraz yolu açık. İtiraz prosedürünün ardından HSYK 2’nci Dairesi, savcıların meslekten ihraç edilip edilmeyeceklerine karar verecek.

  MÜFETTİŞ RAPORU: CASUSLUK

  HSYK 3’üncü Dairesi, MİT TIR’larının Hatay’ın Kırıkhan ilçesi ve Adana’da durdurulması ve aranmasında görev alan savcılarla ilgili soruşturma kararı almıştı. Müfettiş raporunda, savcılara dönük ‘devletin gizli sırlarını açığa çıkarmak ve casusluk’ suçlaması yapıldı. Raporda, 5 savcının, ‘devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme’ suçunu işledikleri iddia edildi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı