Gündem Haberleri

  TİP’li 7 gencin katili tahliye edilmedi

  Oya ARMUTÇU
  07.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  30 yılı aşkın süredir cezaevinde bulunan ülkücü mahkûmların tahliyesini sağlamak için 3’üncü Yargı Paketi’ne konulan düzenlemeden Bahçelievler katliamı hükümlüsü Bünyamin Adanalı yararlanamadı.

  7 TİP’li öğrencinin öldürülmesinden hüküm giyen Adanalı’nın tahliye talebi, “Cezası Terörle Mücadele Yasası (TMY) kapsamında alınmadı” denilerek reddedildi. Adanalı, Burhaniye Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz etti.

  Talep reddedildi

  Önceki gün yürürlüğe giren yasanın geçici maddesiyle adam öldürme, yaralama, bombalama gibi işledikleri suçlar “örgüt” kapsamında değerlendirilmeyerek ayrı ayrı cezalandırılan ve bu nedenle de Rahşan Affı dahil çıkarılan aflardan yararlanamayan ülkücü mahkûmların tahliyesi hedeflenmişti. Düzenleme ile Bahçelievler katliamı hükümlüsü Adanalı, Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul’un öldürülmesi olayına karışan Muhsin Kahya ile İhya Vural, Ünal Osmanoğlu, İsmail Bandırmalı gibi ülkücü mahkûmların bu düzenlemeden yararlanabilecekleri ve tahliye edilebilecekleri savunulmuştu. Adanalı, 5 Temmuz’da Çanakkale Ağır Ceza Mahkemesi’ne tahliye başvurusu yaptı. Ancak mahkeme talebi reddetti.

  Tahliye 2019’da

  Mahkeme kararında, 7 TİP’linin ölümünden sorumlu tutulan Adanalı’nın 2001’de 7 kez ölüm cezasına çarptırıldığı kaydedildi. Bu cezanın ağırlaştırılmış ömür boyu hapse dönüştürüldüğü belirtilen kararda, yenilenen İnfaz Yasasıyla Adanalı’nın cezasının 25 yıla indirildiği ifade edildi. Kararda, Adanalı’nın cezasının TMY kapsamına girmediği, son yasayla da durumunda bir değişiklik yapılmadığı vurgulandı. Ortada eski ve yeni olmak üzere iki yasa bulunduğu anımsatılan kararda, Adanalı hakkında lehe düzenlemelerin bulunduğu eski yasanın uygulandığı belirtildi. Mahkeme, Adanalı’nın tahliye tarihini 6 Haziran 2019 olarak belirledi. Adanalı, karara Burhaniye Ağır Ceza Mahkemesi’nde itiraz etti. Mahkemenin savcısı da karara itiraz etti. Adanalı’nın tahliyesi ile ilgili son kararı Burhaniye Ağır Ceza Mahkemesi verecek.    

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı