Gündem Haberleri

  Tıp dünyasından kısa kısa

  Hürriyet Haber
  23.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Depresyona elektroşok tavsiyesi

  AMERİKAN tıp dergisi Archives of General Psychiatry ‘nin haberine göre, Wake Forest Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda, beynin bir tarafına yüksek dozda şok uygulanan hastaların yüzde 66.7’si depresyonu kısa zamanda yenerken, bu oran normal dozda elektro şok uygulanan hastalarda yüzde 38.9 oldu. Yüksek dozda elektro şok uygulanan hastalarda yakın dönem hafızasının silindiği, uzun dönem hafızasının etkilenmediği görüldü. Uzmanlar, yakın tarihteki olaylar nedeniyle depresyona giren kişilerin tedavisinde bu yolla ilerleme kaydedilebileceğini belirtiyor.

  Nefes testiyle ilaç dozu ayarı

  KANSER hastalarına verilen standart dozdaki kemoterapi ilaçları, kanser tümörlerini yok ederken vücuda da zarar veriyor. Yüksek dozdaki ilacınkaraciğerden temizlenememesi hastalarda tehlikeli durumlar yaratıyor hatta ölüme yol açıyor. Amerikalı bilimadamları bu tehlikeyi ortadan kaldırmak için yeni bir test geliştirdi. Artık nefes testiyle ilaçların dozu hastanın bünyesine ve gereksinimine göre ayarlanabilecek.

  Sigara bağışıklık sistemini bozuyor

  SİGARA tiryakilerinin kanında ’’kimyasal silah’’ sayılan maddelerin azaldığı, kalp hastalıkları riskinin arttığı saptandı. Sigaranın damarları sertleştirdiğini belirten bilim adamları, tiryakilerin kanlarında Antioksidant ve Paraoxonase maddelerin azaldığını, bunun neticesinde de kandaki kötü kolestrolün damarları tıkayacak hale geldiğini açıkladı. Cenova Üniversitesi'nden Dr. Richard W. James, tiryakilerin kanlarında kötü kolestrolün ’’okside olmasını’’ önleyen Paraoxonase miktarının az olduğunu, bunun neticesinde kandaki kolestrolün damarları tıkayarak kalp krizi ve inmelere yol açtığını belirtti. Sigara bırakıldıktan üç sonra kandaki antioksidan miktarı artıyor, beş ay sonra normal haline geliyor.

  Ecstasy'nin beyindeki zararı kalıcı

  ECSTASY adı verilen uyuşturucu hapların beynin çabuk düşünme ve öğrenme yeteneğine kalıcı zararlar verdiği ortaya çıkarıldı. İngiltere’nin Lancashire bölgesindeki Ormskirk kentinde bulunan Edge Hill Koleji bilim adamları tarafından yapılan ve British Journal of Psychlogy dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, ecstasy, kullanımına son verildikten sonra da bu olumsuz etkiler sürüyor. 10’u ayda en az bir kez ecstasy kullanan, 10’u eski kullanıcı, 10’u da hiç kullanmamış kişiler üzerinde yapılan hafıza testlerinde hap kullananlar ile, altı ay öncesine kadar kullananlar, hiç kullanmayanlara oranla çok belirgin şekilde başarısız oldu. Doktor Michelle Wareing, deneylerin ecstasy kullananların herşeyi geç algıladıklarını ve geç yanıtladıklarını ortaya koyduğunu açıkladı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı