Gündem Haberleri

  Tiner ve yapıştırıcı çocuğa satılamayacak

  Şehriban OĞHAN/ANKARA
  14.09.2005 - 02:03 | Son Güncelleme:

  Hükümet gençleri tiner bağımlılığından kurtarmak için bu maddenin kullanım ve satışını denetleyecek. Boya çözücü ve yapıştırıcılar, 18 yaşın altındakilere satılamayacak. Satanlar sorumlu olacak.

  TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı AKP’li Cevdet Erdöl’ün yeni yasama döneminde TBMM Başkanlığı’na sunacağı teklif, uçucu ve çözücü maddelerin imali, satışı ve saklanma koşullarını yasal hükümlere bağlıyor. ‘Hexan’ ve ‘toluen’ içeren yapıştırıcı veya tiner gibi boya çözücü olarak kullanılan kimyevi maddelerin çocuklar tarafından amacı dışında uyuşturucu olarak kullanılmasını önlemek, kişileri uçucu ve çözücü maddelerin zararlarından korumak için hazırlanan teklif şu hükümleri içeriyor:

  10 KİLODAN AZ YOK

  Uçucu ve çözücü maddeler veya bunları ihtiva eden ürünler 10 kg veya 10 litreden daha küçük ambalajlar halinde satılamayacak. Perakende olarak satılan kırtasiye amaçlı yapıştırıcıların imalatında su çözücülerin haricindeki çözücü uçucular kullanılamayacak.

  18 YAŞ SINIRI

  Bu ürünler 18 yaşın altındakilere satılamayacak. Satıcılar 18 yaşın üstündeki alıcının bu ürünü çocuklara vereceğine kanaat getirirse ürünü satmama hakkına sahip olacak. Bu maddelerin satımından işyerinin tezgahtarı ve mesul müdürleri birlikte sorumlu olacaklar.

  MÜFREDATA GİRECEK

  Uçucu ve çözücü madde ile yapılan imalat, tamir, bakım, ambalaj vb. iş kollarında 18 yaşın altındakiler çalıştırılamayacak. Bu maddelere bağımlı olmanın zararları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırlayacağı programla müfredata girecek.

  Kırmızı ışık kábusu

  İstanbul Kadıköy Rıhtım Caddesi’nde, trafik ışıklarında bekleyen bir genç, kırmızı ışığın yanmasıyla duran araçların yanına yaklaşarak, kapılarını açmaya çalıştı. Daha sonra elini camdan sokarak zorla para istedi. Kendisine para vermek istemeyenlere hakaret edip otomobillerinin camını yumruklayan aynı kişi, şoförlerle de tartıştı ve tükürdü. Polisin müdahale etmediği genç, 4 saat boyunca Kadıköy Meydanı’nda kırmızı ışıkta duran araçlara zor anlar yaşattı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı