GeriGündem Timoşenko'ya taraftarlarından büyük destek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Timoşenko'ya taraftarlarından büyük destek

Timoşenko'ya taraftarlarından büyük destek
refid:18133596 ilişkili resim dosyası

Rusya ile 2009 yılında varılan doğalgaz anlaşmasında görevini kötüye kullanmakla suçlanan Ukrayna eski Başbakanı Yulya Timoşenko bugün tekrar mahkemeye çıktı. Timoşenko ile mahkeme heyeti arasındaki tartışmanın damga vurduğu duruşma öncesinde, taraftarları Ukraynalı lidere büyük destek verdi.

Elli yaşındaki mahkemesi, heyetle Ukrayna eski Başbakanı arasında yaklaşık bir saat süren münakaşanın ardından 4 Temmuz Pazartesi gününe ertelendi.

Yargıç Rodion Kireyev'in mahkemeye kendisini tanıtması isteğini reddeden Timoşenko, "Pasaportumu size verdim. Kendiniz okuyun" yanıtını verdi. Timoşenko, bugün olan herşeyin siyasi intikam olduğunu belirterek, mahkemeyi "devlet başkanlığı idaresinin bir dairesi" olarak niteledi.

TARAFTARLARI BÖYLE DESTEK VERDİ / FOTO GALERİ

Ukraynalı savcılar, iki kez başbakanlık yapan Timoşenko'yu, 2009 yılında Rusya ile imzalanan doğalgaz ithali anlaşmasında görevini kötüye kullanmakla suçluyor. Savcılık, Timoşenko'nun hükümet üyelerine danışmadan Ukrayna devlet şirketi Naftogaz'ın başkanını Rusya'nın Gazprom şirketiyle anlaşma imzalamaya zorladığını ileri sürüyor.

Timoşenko, hafta sonunda yaptığı açıklamada, 7 ila 10 yıl hapis cezası alma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söylemişti.

Yulya Timoşenko'nun yargılanması, Batılı ülkelerde Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in demokrasi ve yasa kurallarına uyma konusunda verdiği taahhütleri yerine getirmeyeceği kaygılarını artırdığı bildiriliyor.

Timoşenko, 1990'lı yıllarda sahibi olduğu şirketin Rusya'da doğalgaz alıp satması nedeniyle "doğalgaz prensesi" olarak nitelendiriliyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle