Gündem Haberleri

  Time Dergisi 75 yaşında

  Hürriyet Haber
  04.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tirajı beş milyona ulaşan ender haftalık haber dergilerinden Time, 75'inci yıldönümü nedeniyle özel bir sayı yayınladı. Sadece Amerika'da değil, bugün dünyanın dört bir yanında on binlerce okuyucuya ulaşan Time, Briton Hadden ve Henry Luce tarafından ilk kez 3 Mart 1923'te yayınlanmıştı.

  Yale Üniversitesi'nde dost olan Hadden ve Luce daha askerdeyken dergiyi planlamaya başlamışlardı. Hadden'in 1929 yılında henüz 31 yaşındayken kalp krizinden ölmesi üzerine yoluna yalnız devam eden Henry Luce tam 40 yıl boyunca iktidarda kaldı.

  Büyük bir nüfuz, servet ve ünün sahibi olan Luce, ABD'nin en güçlü adamlarından biri olarak milyonlarca Amerikalının hayatını etkiledi. Büyük Depresyon'dan İkinci Dünya Savaşı'na, insanoğlunun ilk kez aya ayak basmasından soğuk savaşa kadar, yüzyıl tarihine damgasını vuran birçok olay Time'ın kapak sayfalarından kamuoyuna yansıdı.

  Time'in kapağında yer alan ünlüler arasında Mustafa Kemal Atatürk, Adolf Hitler, Joseph Stalin, Theodore Roosevelt gibi tarihi kişiler; Marilyn Monroe, Michael Jackson, Madonna gibi sanatçılar; Papa İkinci Jean Paul ve rahibe Theresa gibi dini kişilikler ile Prenses Diana, Fidel Castro, Jacques Cousteau ve Bill Gates gibi toplumun yakından ilgi duyduğu kişiler bulunuyor.

  İlk sayı (1923):

  3 Mart 1923'te yayınlanan ilk sayının kapağında Meclis Başkanı Joseph G.Cannon yer alıyordu. Ancak kapak yazısı sadece bir sütundu.

  İLK KAYIP (1942):

  Time muhabiri Melville Jacoby, İkinci Dünya Savaşı sırasında pistte bir uçağın çarpması sonucu öldü. O tarihten bu yana altı Time muhabiri daha görev başında öldü.

  İLK BAŞMAKALE (1973):

  Bu yazıda, Başkan Richard Nixon'ın Watergate skandalı nedeniyle görevinden istifa etmesi istendi. İmzasız yayınlanan makale, Yazı İşleri Müdürü Henry Grunwald tarafından kaleme alınmıştı.

  İLK ABONE (1922):

  Derginin ilk 6 bin abonesinden olan yargıç Robert Luce, abonelik çekini derginin yayın hayatına başlamasından bir yıl önce yollamıştı.

  İlk yılın adamı (1927):

  Atlas Okyanusu'nu uçakla tek başına aşan Charles Lindbergh, ilk seçilen yılın adamı oldu.

  Luce’un gerçekleşen rüyası:

  Time’ı Henry Luce ve Briton Hadden 1923’te kurdu. Luce’un 40 yıl yönettiği dergi, bugün tüm dünyada keyifle okunuyor.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı