Gündem Haberleri

  TİM: Bundan sonrası kolay olmayacak

  ANKA
  02.01.2006 - 13:27 | Son Güncelleme:

  TİM Başkanı Oğuz Satıcı, 2005 yılı ihracatını değerlendirirken, "doğru kurgulanmamış para politikaları" yüzünden, yurt içinde üretilen malların ithal mallarla ikame edilmeye başlandığını ileri sürerek, "Bazıları gerçekleri gizledi, biz de buraya kadar geldik. Bundan sonrası kolay olmayacak" dedi.

  TİM Başkanı Satıcı, 2005 yılında gerçekleşmesi beklenen dış ticaret açığının 42 milyar dolar olacağının bilinmesi gerektiğini vurguladı. İhracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 62’lere kadar gerilemesinin ithalatın geldiği noktayı gözler önüne serdiğini ifade eden Satıcı, Merkez Bankası’na yönelik eleştirilerini sürdürdü.

  Üç yıldır para politikaları ve kur meselesi tartışmalarını Merkez Bankası’nın lehine ve ihracatçının aleyhine işleyen ekonomi basınının "2005 yılının sonunda çark ettiğini" ve daha fazla üretim ve ihracatçı lehine yazmaya başladığını ileri süren Satıcı, "Merkez Bankası’nın yaklaşımlarını destekleyen ve Başkanının değişmesini istemeyenler azınlıkta kaldı" dedi. TİM’in bu süreçte sağduyuyu desteklediğini belirten Satıcı şunları söyledi: "Bizim için kurumlar kalıcı, yöneticiler ise gidicidir. Herkes toplumun ve refahın lehine politika ürettiği sürece yöneticilik yapabilir. Merkez Bankası Başkanı ’ara malı ve yatırım malı ithalatının artışı iyi haberdir’ diye konuşuyor. Halbuki Türkiye’de her ikisini de üreten önemli sayıda firma var. Üstelik bunlar yüksek oranda istihdam da sağlıyorlar. Mesela makine ve aksamları sektörü son 15 yılda önemli yatırımlar yaparak buralara geldi. Şimdi bu sektörlerin maliyet ve kur seviyesi nedeniyle soğuması ve ithalata yerlerini terk etmeleri iyi bir haber midir? Eninde sonunda herkes layık olduğu yeri bulur."
  Hükümetin "kendisine dikte ettirilen program çerçevesinde ekonomiyi AB ile müzakere tarihinin alınacağı 3 Ekim’e kadar ümitlerin üzerine yatırdığını" ileri süren Satıcı, düşen enflasyonun eskisine göre daha az inandırıcı olduğunu bildirdi. Satıcı, "Bu nedenle hem hükümetin hem de Merkez Bankası’nın para politikasının Bankalar haricinde destekçisi azalıyor" dedi.
  Enerji, yerli girdiler ve istihdam maliyetlerinin yıldan yıla artmasının ekonomiyi yorumlayanların birçoğu tarafından gizlendiğini ve görmemezlikten gelindiğini ileri süren Satıcı şunları söyledi:
  "Bugün tarımdan, sanayiye ve madenciliğe kadar ihracatın önünde birçok engel bulunmaktadır. Günümüzde dış talep artık iç talepten daha istikrarlıdır. Bu nedenle ülkeleri gerçek refaha ulaştıracak olan kaynaklar üretim, ihracat ve her ikisinden oluşacak tasarruf artışıdır. Eğer yurt içinde üretilen malları, doğru kurgulanmamış para politikaları nedeniyle ithal mallarla ikame etmeye başlamışsak, refah artışına ve dengeli büyümeye kavuşmak için daha çok bekleyeceğiz demektir. Bazıları gerçekleri gizledi, biz de buraya kadar geldik. Bundan sonrası kolay olmayacak."
  (ÖND/ORH/ANKA)
  2.1.2006
  NNNN
  Mon Jan 02 12:29:31
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı