GeriGündem Tilki’ye ruhsatı kim emanet etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tilki’ye ruhsatı kim emanet etti

Tilki’ye ruhsatı kim emanet etti
refid:13538828 ilişkili resim dosyası

İstanbul’da, 71 kilo eroinin sahibi olduğu iddiasıyla tutuklanan “Tilki” lakaplı Selim Işık, ruhsatsız silah taşımaktan sabıkası olmasına rağmen, Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün oluru, Sarıyer Kaymakamlığı’nın onayı ile Glock tabancasına taşıma ruhsatı alması soruşturma konusu oldu.

Savcılıkta Işık’a, Sarıyer Kaymakamı veya polis müdürlerine rüşvet verip vermediği soruldu. Işık rüşvet vermediğini, ruhsatlı tabancasını da astsubay arkadaşı Serdar Uzun’un aracılığı ile bir polis memurundan 5 bin dolara aldığını söyledi.

16 günde ruhsat aldı

Yıllık geliri 6 milyon 400 bin lirayı aşan iş yeri sahiplerine tanınan haktan yararlanmak isteyen Işık, 13 Aralık 2009’da silah taşıma ruhsatı almak için Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne başvurdu. Işık’ın sicilinin temiz çıkması üzerine, silah taşıma ruhsat izni, İlçe Emniyet Müdürü Rıdvan Günaydın’ın onayıyla 28 Aralık’ta Sarıyer Kaymakamlığı’na gönderildi. Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman’ın olurunun ardından Işık, Glock marka tabancasına taşıma ruhsatını 29 Aralık’ta aldı.
Işık, 15 gün sonra yakalanınca, Savcı Kasım İlmioğlu, ruhsatsız silah taşımaktan sabıkası olduğu halde silah taşıma ruhsatını nasıl aldığı ve Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman ile yaptığı telefon görüşmesi hakkında sorular sordu. Işık, Kaymakam Karaman’ı tanımadığını söyleyerek, “İlk kez silah ruhsatı almaya gittiğimde kendisini gördüm. Telefon işi yaptığımı öğrenince çocuğu için istediği telefonu 1600 TL karşılığı verdim. Silah ruhsatı almak için rüşvet vermedim” dedi.
Kaymakam Karaman da, konuyla ilgili şunları söyledi: “Selim Işık için emniyetten gelen raporda silah ruhsatı vermenin uygun olduğu belirtilmişti. Ben de onayladım. Telefon işi yaptığını, indirimli telefon verebileceklerini söyledi. Çocuğum için internete bağlanan bir telefon alabileceğimi söyledim. 1600 liraya telefonu aldım.”

Sabıkası nasıl çıkmaz

Sarıyer İlçe Emniyet Müdürü Rıdvan Günaydın ise, şöyle konuştu: ”Şahsın yakalanması sonrası dosyayı tekrar inceledim. Bir harf oynaması var mı diye? Ancak söz konusu değil. Ayrıca şahsın Fatih ve Bakırköy Adliyesi’nde gelen Adli Sicil kayıtlarında da sabıkası bulunmuyor. Ruhsatsız silahla yakalanmış ve ceza almış bir kişinin GBT’de kaydının gelmemesini anlayabilmiş değilim.”
Yorumları Göster
Yorumları Gizle