Gündem Haberleri

TİKKO'ya ağır darbe

Hürriyet Haber
10.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çankırı Valisi Çevik'e karşı düzenlenen saldırıdan sonra TİKKO'ya karşı ilk büyük darbe Tokat'ta vuruldu. Örgütün önde gelen militanlarından‘Polat’ kod adlı Kemal Tutuş, ‘Emine’ kod adlı Ayfer Celep ve ‘Meral’ kod adlı Münire Sağdıç öldürüldü.

Çankırı Valisi Ayhan Çevik'e geçen cuma günü bombalı saldırıyı gerçekleştiren TKP/ML-TİKKO örgütüne karşı başlatılan operasyon, Tokat'ın yanı sıra, komşu iller Amasya ve Ordu'da yoğunlaştı. Tokat'ın Çöreğibüyük Köyü'nda önceki gece çıkan çatışmada ölen 3 TİKKO'cunun ‘Polat’ kod adlı Kemal Tutuş, ‘Emine’ kod adlı Ayfer Celep ve ‘Meral’ kod adlı Münire Sağdıç olduğu saptandı. Dün de Tokat'ta Lale Açık adlı TİKKO militanı yakalandı.

‘Emine’ kod adlı Ayfer Celep, Amasya başta olmak üzere bölgede gerçekleştirdiği eylemler nedeniyle ‘yeşil gözlü ölüm makinesi’ olarak ün yapmıştı. Celep'in 8 yıllık dağ macerası, böylece ölümle bitmiş oldu. TİKKO'cu teröristlerin kaldığı ev sahibi Dursun Şahin ile küçük oğlu Kenan Şahin gözaltına alındı. Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Eyüp Engin Hoş, 3 teröristin öldürüldüğü Çöreğibüyük Köyü'ne gelerek incelemelerde bulundu. Tuğgeneral Hoş, üst rütbeli subaylarla değerlendirme toplantısı yaptı.

BİR SUİKASTÇI DAHA YAKALANDI

Bu arada, Çankırı Valisi Ayhan Çevik suikastının sanıklarından gözaltındaki Kemal Ertürk'ün ifadelerinden adı geçen kadın teröristlerden biri Tokat'ta düzenlenen operasyonlarda yakalandı. Lale Açık adlı kadın teröristin, ‘Gülay’, ‘Evrim’ ve ‘Nesrin’ kod adlarını kullandığı, Tokat Turizm ve Otelcilik Lisesi'nde okurken staj için gittiği Bodrum'da TİKKO örgütüne katıldığı öğrenildi.

TİKKO'cu Lale Açık, ifadesinde örgütün Samsun ve İstanbul'daki hücre evlerinde silah eğitimi aldığını söyledi, ancak daha sonra örgütten ayrıldığını ileri sürdü.

Bu arada suikasttan hemen sonra yakalanan Kemal Ertürk'ün ‘‘Geçen yıl bir taş ocağından 60 kilogram dinamit çaldık. Son eylemde bu dinamitlerin 23 kilogramını kullandık’’ sözlerinden yola çıkan güvenlik güçleri, Çorum'da operasyon başlattı. Geçen yıl ekim ayında Çorum'un Elmalı Köyü'ndeki Kandilkaya Taşocağı'ndan 60 kilo dinamitin gasp edilmesi olayıyla ilgili dosya yeniden açılırken, güvenlik güçleri, TİKKO'nun Çorum ayağını çökertmek için operasyona başladı.

Teröristlerin bu eylemde kullandığı 19 M 5554 plakalı minibüsün sahibi Hacı Arslan Erkişi, örgütün bomba uzmanı olduğu bildirilen Ali Gülmez'i fotoğrafından tespit etti. Erkişi, terörist Kemal Ertürk'le yüzleştirilmek üzere, Ankara'ya götürüldü.

'Yeşil gözlü ölüm makinesi'nin sonu

Tokat'ta önceki gece çıkan çatışmada TİKKO'ya ağır bir darbe vuruldu. Örgütün önde gelen isimlerinden ''Polat'' kod adlı Kemal Tutuş, ''Emine'' kod adlı Ayfer Celep ve ''Meral'' kod adlı Münire Sağdıç çatışma sonunda ölü olarak ele geçirildi. Bu militanlardan ''Emine'' kod adlı Ayfer Celep, Amasya başta olmak üzere bölgede gerçekleştirdiği eylemler nedeniyle ''yeşil gözlü ölüm makinesi'' olarak ün yapmıştı.

Plaj güzeli TİKKO'cu

Çankırı Valisi suikast düzenleyen sanıklardan Kemal Ertürk'ün ifadelerinde adı geçen kadın teröristlerden Lale Açık dün Tokat'ta yakalandı.''Gülay'', ''Evrim'' ve ''Nesrin'' kod adlarını kullanan militanın Bodrum'da staja gittiği sırada TİKKO'ya katıldığı öğrenildi.Etiketler: gündem
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı