Gündem Haberleri

  Ticari uzay uçuşlarına yeşil ışık

  Hürriyet Haber
  08.04.2004 - 14:26 | Son Güncelleme:

  ABD Federal Havacılık İdaresi ilk ticari amaçlı uzay yolculuğu için bir şirkete izin verdi. Scaled Composites adlı şirketin SpaceShipOne roket uçağı için aldığı bir yıllık lisans, gelecekte günübirlik ticari uzay seferlerinin yapılmasını sağlayacak önemli bir adım olarak görülüyor.

  SpaceShipOne projesi, eski bir uçak tasarımcısı olan Burt Rutan tarafından yürütülüyor. Rutan Dünya’nın çevresini yakıt almadan dolaşabilen ilk uçak olan Voyager’ın da tasarımcısıydı.

  SpaceShipOne ve onu taşıyacak olan ana gemi White Knight (Beyaz Şovalye), bir yıl önce kamuoyuna tanıtılmıştı. Bu tarihten sonra geniş çaplı testlere tabi tutulan uzay gemisi bir de test amaçlı uçuş gerçekleştirmişti.

  X Ödül'ü adı verilen 10 milyon dolarlık ödül için bu projeyi başlatan Rutan ve takımının gayretlerinin sıradan vatandaşlar için hayal edilen yörünge altı günübirlik ve ucuz uzay yolculuklarının gerçekleşeceği günleri yakınlaştırması bekleniyor.

  Roketin bütün uçuş denemelerinin California'nın Mojave Çölü'nde yapıldığı kaydedilirken, geçtiğimiz aralık ayında Microsoft'un kurucularından milyarder Paul Allen'in SpaceShipOne projesini finanse ettiği açıklanmıştı.

  Dünyanın pek çok yerinde birçok takım, X Ödülü'nü almak için yarışıyor. Ödülün özel finansmanla bir uzay gemisi inşa ederek üç sivili 100 km yüksekliğe taşıyıp yeniden dünyaya güvenli bir şekilde indirecek ve aynı yolculuğu iki hafta içinde yeniden tekrarlayabilecek ilk takıma verileceği açıklanmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı