Gündem Haberleri

  Ticarethane üstü Allah evine karşı çıktınız mı?

  ANKARA
  28.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, cami mimarisinden yakınırken, “Mimarlarımız, üniversitelerimiz, mimarlık fakülteleri, 80 sene camilere küstü. Cumhuriyet dönemine özgü bir cami mimarisi ihdas edemediler” diyen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e tepki gösterdi. İnce dün yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

  Sorun kadronuzda

  “Cumhuriyet döneminde yapılmış hemen bütün camilerin mimari projeleri üniversitelerimizde yetişmiş mimarlar tarafından çizilmekte, inşaat işleri üniversitelerimizin mühendisleri tarafından yapılmaktadır. Sorun ‘Cami ve mescitleri ibadete açmak, yönetmek’ görevini üstlenmiş Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapısında, kadrosunda ve yıllardır bu kurumda oluşmuş olan bürokratik kültürdedir.

  Derdi, Cumhuriyet

  Sayın Görmez, başında bulunduğun kurum, bugüne kadar altı ticarethane üstü Allah’ın evi yapılardan rahatsız olmuş mudur? Bunların yapılmasına karşı çıkmış mıdır? Bunların olmaması için yönlendirici çalışmalar yapmışlar mıdır? Sayın Görmez ve onun gibilerin derdinin bunlar olmadığını biliyoruz. Kendisinin derdi Cumhuriyet ve Cumhuriyetin değerleriyledir. Üniversitelerin görevi değildir estetik camiler yapmak, önce bunu talep edecek bir kültürün Diyanet İşleri Başkanlığı’nda egemen olması gerekir. Sayın Görmez, önce kendi kurumuna bakarsa sorunu da çözümü de görecektir.

  İktidar vaizi tavrı

  Sayın Görmez göreve geldiğinden bu yana iktidar vaizi görüntüsü veren bir yaklaşım ve tavır içindedir. Sayın Görmez, Başbakan Erdoğan’ın ‘muhteşem camisi’ hakkında ne düşünmektedir? Bu cami için mimarlık fakültelerinden proje talep edelim diyebilmiş midir? Bizim camilerimiz sadece ibadet edilen yer değildir, aynı zamanda İstiklal Marşı’nda Akif’in söylediği gibi ‘namahrem ellerin’ değemeyeceği, bağımsızlığımızın sembolleri yapılardır. Oysa şimdi, ticarethanelerin, siyasal yapılanmaların merkezi haline gelmektedir.”       

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı