Gündem Haberleri

  Tıbbi atıklara Avrupa standardı

  ANKA
  01.12.2009 - 15:10 | Son Güncelleme:

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentte üretilen tıbbi atığı evsel atıklara karıştırmadan Avrupa Birliği Standartlarına uygun olarak toplayarak imha ediyor.

  Büyükşehir Belediyesi’nce sürdürülen uygulama kapsamında Ankarada’daki tüm sağlık kuruluşları, kırmızı poşetlerde topladıkları tıbbi atıklar özel korunaklı depolarda saklanıyor.

  Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, tıbbi atığın insan ve çevre sağlığını koruyacak biçimde toplama ve imhası işleminin, Beypazarı, Şereflikoçhisar, Polatlı, Çamlıdere, Nallıhan, Güdül, Evren gibi Ankara il sınırları içerisinde yer alan yerleşim birimlerinde de uygulamaya başlatıldığı bildirildi.

  Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nca sürdürülen uygulamayla, Ankara’da ki toplam 2 bin 127 kuruluştan günde ortalama 23 ton tıbbi atık toplandığı belirtilen açıklamada, özel eğitim alan görevli personelin koruyucu elbise giydiği ve 13 aracın hizmet ettiği kaydedildi.

  KURALLARA UYGUN İMHA

  Açıklamaya göre, Sincan Çadırtepe depolama alanına taşınan tıbbi atıkların, metan gazı sızıntısını ve kokuyu önleyen polietilen membran kaplı özel muhafazalı bir alanda 3 metrelik bir çukura gömülerek, üzeri kireç ile kaplanarak dezenfekte işlemi tamamlanıyor.

  Tüm hastane, poliklinik ve sağlık kuruluşlarının belediye ile tıbbi atık sözleşmesi imzalamak zorunda ifade edilen açıklamada, sözleşme imzalamayan sağlık kuruluşunun ruhsat alamayacağını kaydettiler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı