Gündem Haberleri

  TİB’i araştır başkanı yargıla

  Nurettin KURT/ ANKARA
  07.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kaçmaz, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın yasadışı dinleme yapıp yapmadığının, ilgili hâkim tarafından yerinde incelenerek tespit edilmesini istedi. Kaçmaz, TİB Başkanı Fethi Şimşek’in de görevi kötüye kullanmaktan yargılanmasını istedi.

  YASADIŞI olarak dinlendiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunan Sincan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, bütün dinlemeleri yapan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) hakkında iki önemli karara imza attı.

  Kaçmaz, heyet oluşturularak TİB’de yasa dışı dinleme yapılıp yapılmadığının tespit edilmesini ve kurum başkanı Fethi Şimşek’in, “Mahkeme kararını uygulamayarak görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle yargılanmasını istedi.

  İki kez takipsizlik

  Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, şahsına ve birliğe ait telefon ve bilgisayar yazışmalarının, genel bir mahkeme kararıyla takip edildiği iddiasıyla TİB görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bu konuda “takipsizlik” kararı vermişti. İtiraz üzerine Kaçmaz, “Soruşturma yapılmadan takipsizlik kararı verilmez, soruşturma yapılsın” diyerek “takipsizlik” kararını kaldırmıştı.

  Ancak Ankara Cumhuriyet Savcılığı, “Dinlemeler yasal mahkeme kararı ile yapılır ve gizlilik içerir” diyerek ikinci kez “takipsizlik” kararı vermişti.
  İtiraz üzerine takipsizlik kararını ikinci kez kaldıran Kaçmaz, Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne talimat yazısı gönderdi.

  Bizzat hâkim gitsin

  Kaçmaz, mahkemeden, “Elektronik ve bilgisayar mühendisi ile bir hukukçudan oluşturulacak heyetle mahkeme hâkiminin, TİB’e gitmesini, TİB’de inceleme ve araştırma yapılarak müşteki olan YARSAV’a ait (halen dinleme varsa bunun dışında) geriye dönük bir dinleme yapılıp yapılmadığının, ne kadar süre ile yapıldığının, dinlemenin yasal yollardan yapılıp yapılmadığının tespit edilerek rapor halinde mahkemesine bildirilmesini” istedi. Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi Hâkimliği, bu konuda önümüzdeki günlerde karar verecek.

  İtiraza kabul

  Geçen yerel seçimlerde CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu, Facebook’da açılan “Kılıçdaroğlu PKK’lıdır” isimli bir grubun sayfasına erişimin engellenmesi için mahkeme kararı çıkartmıştı. Ancak Başkan Şimşek, “Bu konuda yetkim yok” diyerek sayfaya erişimi engellemeyince Kılıçdaroğlu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, suç duyurusunda bulunmuştu. Başsavcılığın takipsizlik kararı üzerine Kılıçdaroğlu, bir üst mahkemeye itiraz etmişti. İtirazı yerinde gören Hâkim Kaçmaz, Şimşek’in “Mahkeme kararını uygulamamak ve görevini kötüye kullanmak” iddiasıyla yargılanmasına karar verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı