Gündem Haberleri

  THY'nin Kanada uçuşları başladı

  A.A
  11.07.2009 - 12:26 | Son Güncelleme:

  Türk Hava Yollarının (THY), Kanada'nın Toronto kentine doğrudan ilk uçuşu Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla başladı.

  Ulaştırma Bakanı Yıldırım, THY Genel Müdürü Temel Kotil, iş adamları, THY çalışanları ve basın mensuplarından oluşan bir heyet, Atatürk Havalimanı'ndan saat 11.30'da THY'nin Airbus A340 uçağıyla Toronto'ya hareket etti.

  THY Genel Müdürü Temel Kotil, hareketten önce Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kanada hattının uzun yıllardır beklenen ve üzerinde çalışılan bir hat olduğunu belirterek, “Hayırlı olsun. Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım ile birlikte hattın açılışı için Toronto'ya gidiyoruz” dedi.

  Toronto seferlerinin başlamasının çok önemli olduğunu vurgulayan Kotil, şunları kaydetti:

  “Çünkü Kanada ve Toronto'da yaşayan çok değişik milletten insan var. Onları İstanbul'a ve İstanbul'dan da yakın coğrafyadaki İran, Lübnan, Rusya, Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerine dağıtmış olacağız. Türkiye gelenleri doğrudan taşımış olacağız. İki ülke arasındaki ticaret de bu uçuşlarla daha da gelişecek.”

  Kotil, Toronto'ya uçuşların Airbus A330 ve A340 uçakları ile yapılacağını, ilk uçuşun da tamamen dolu olarak gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Hattın açılışı mevsim olarak yaz ve yoğun sezona rastladığı için, yolcuların yer bulmakta zorluk çekeceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.

  Temel Kotil, Toronto'nun, THY'nin yurt dışındaki 117. uçuş noktası olduğunu, daha sonra İtalya'daki 4. uçuş noktası olan Bologna kenti ile dış hat uçuş noktalarının devam edeceğini ve yakında yurt dışında 120. uçuş noktasına ulaşacaklarını sözlerine ekledi.

  HAFTADA KARŞILIKLI 3 SEFER GERÇEKLEŞTİRİLECEK

  THY'nin İstanbul-Toronto seferi ile aktarmasız olarak yaklaşık 11 saatlik bir uçuş yapılacak. Seferler başlangıçta pazartesi, perşembe ve cumartesi olmak üzere haftada 3 gün karşılıklı olarak gerçekleştirilecek.

  THY'nin İstanbul-Toronto seferlerinin uçuş tarifesini göre, haftada 3 gün İstanbul'dan saat 11.30'da kalkacak uçak, yerel saatle Toronto'ya 15.40'ta varacak, Toronto'dan yerel saatle 23.50'de kalkacak uçak İstanbul'a 17.30'da ulaşacak.

  İlk sefer dolayısıyla THY uçağının inişinin ardından Toronto Havalimanı'nda tören düzenleneceği ve törende Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ın da bir konuşma yapacağı bildirildi.

  Bakan Yıldırım ve beraberindekilerin 14 Temmuz Salı günü Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı