GeriGündem THY’den bir ilk, pijama desen ve ’Kushimoto’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

THY’den bir ilk, pijama desen ve ’Kushimoto’

THY’den bir ilk, pijama desen ve ’Kushimoto’

Türk Hava Yolları (THY) nostalji yaşatmak için eski dış boyamalarından olan çizgili desenini bir Airbus A300 uçağına uyguladı ve bir ilke imza atarak adını da Ertuğrul deniz faciasının Japonya’da yaşandığı yer olan "Kushimoto" olarak koydu.


Son yıllarda havayolu şirketleri, yeni teslim aldıkları uçaklara eski boyamalarını uyguluyor. Buna ’retro’ adı veriliyor. THY de geçmiş yıllarda filosuna kattığı bir Airbus A320 uçağa ’pijamalı’ olarak adlandırılan eski ve çok sevilen boyamasını uygulamıştı. Şimdi de 2006’da filoya katılan TC-JNC tescilli Airbus A330 tipi uçak bu desene boyandı. Daha önce "Bursa " olan uçağın ismi, Japonya kıyılarında bulunan Ertuğrul Fırkateyni’nin battığı Kansai bölgesindeki Wakayama vilayetine bağlı balıkçı köyünün adı olan "Kushimoto" olarak değiştirildi. Böylece THY’de tarihinde ilk olarak bir uçağa yabancı bir ülkenin kentinin adı verildi.

THY’den bir ilk, pijama desen ve ’Kushimoto’Türk-Japon dostluk ilişkilerinin 125. Yılında uçağının ismini ‘Kushimoto’ koyarak jestte bulundu. THY Teknik Hangarlarında bulunan uçak yakında sefere başlayacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle