Gündem Haberleri

  THY'de adım adım greve doğru

  Hürriyet Haber
  23.07.2007 - 15:58 | Son Güncelleme:

  THY yönetimi ile sendika arasındaki görüşmelerden sonuç çıkmadı. Hava-İş Sendikası, yapacağı toplantı ile grev uygulama tarihini belirleyecek.

  Hava-İş'ten yapılan yazılı açıklamada, toplu iş sözleşmesi görüşmeleri çerçevesinde THY'den yeni bir teklif alınmadığı belirtildi. Açıklamada, "Sendikamız bugün Yönetim Kurulu'nu olağanüstü toplayarak Grev Uygulama Tarihi ile ilgili bir değerlendirme yapacaktır"  denildi.

  THY ve THY Teknik A.Ş.'de çalışan yaklaşık 11 bin 500 işçiyle ilgili olarak THY ve Hava-İş arasında Mart ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonuçsuz kalmış ve sendika geçen hafta içerisinde grev sürecini başlatarak, kararı asmıştı.

  Yasal olarak grev kararının asılmasının ardından başlayan 60 günlük görüşme süreci içerisinde sendika altı gün önceden ilan etmek suretiyle grev kararını uygulamaya sokabiliyor. Sendikadan daha önce gelen açıklamalarda grev uygulama tarihinin Temmuz sonu ya da Ağustos'un ilk haftası olacağı belirtimişti.

  BAKANLAR KURULU'NUN ERTELEME YETKİSİ VAR

  Sendika grev kararının uygulanma tarihi belirlese de Bakanlar Kurulu'nun grevi erteleme yetkisi bulunuyor. Ayrıca çalışanların dörtte biri imza toplayarak grev oylamasına gidilmesini talep edebiliyorlar.

  THY yönetimi çalışanların grev oylamasına gidilmesi için imza topladıklarını belirtiyor. Ancak Hava-İş sendikası, imzaların "baskı ve tehdit" altında toplatıldığını öne sürüyor. Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, konuyla ilgili şunları söyledi:

  “Üyelerimize kendi iradeleri dışında 'Grev oylaması istiyorum' yazılı  bir evrak imzalatıyorlar. Böylelikle çalışanların sayısının dörtte  birine ulaşarak, grev kararından vazgeçilmesi ve kendi istedikleri  doğrultuda sözleşme imzalatmayı amaçlıyorlar. Ama onların zoruyla 'Grev  oylaması istiyorum' yazılı evrakı imzalayan üyeler, bize gelerek zorla  imza attıklarına dair bir belge imzalıyorlar. Biz de bunları topluyoruz.  Gerekirse suç duyurusunda bulunacağız.”

  THY Genel Müdürü Temel Kotil, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, gervle ilgili olarak “Herkesi sağduyulu olmaya ve bu kuruma sahip çıkmaya  çağırıyoruz. Grevin kazananı olmaz” demişti. Kotil, kendilerinin teklif ettiği yüzde 10,5 ile yüzde 16 arasında ücret  artışının genel giderleri yüzde 2 artırdığını, sendikanın ücret  teklifinin ise bu yılın ilk 6 ayı için yüzde 23,9, ikinci altı ay için  enflasyon oranı artı yüzde 5 olduğunu, bu teklifin ise genel giderleri  yüzde 6 artırdığını ifade etmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı