Gündem Haberleri

  THY ve Hava-İş arasında güvenlik tartışması

  ANKA
  27.07.2007 - 17:13 | Son Güncelleme:

  Grev gerginliği yaşanan Türk Hava Yolları (THY) ile Hava-İş arasında şimdi de güvenlik tartışması çıktı.

  THY, şirketin imajını zedelemeye yönelik olarak, Hava-İş'in "Önce uçuş güvenliği" başlığıyla çeşitli basın organlarına verdiği ilanların havacılık sektöründe ve dolayısıyla ortaklıklarında ulusal ve uluslararası düzeyde denetimin olmadığı yönünde yanıltıcı bilgiler içerdiğini bildirdi. THY, "Yatırımcı ve kamuoyunu yanıltıcı bu tür açıklamalar hakkında ortaklığımız gerekli hukuki yollara müracaat edecektir" açıklamasını yaptı.

  THY'den İMKB'ye gönderilen açıklamada, THY'nin imajını zedelemeye yönelik olarak, Hava-İş'in "Önce uçuş güvenliği" başlığıyla çeşitli basın organlarına verdiği ilanların havacılık sektöründe ve dolayısıyla ortaklıklarında ulusal ve uluslararası düzeyde denetimin olmadığı yönünde yanıltıcı bilgiler içerdiği belirtildi. Açıklamada, ortaklığın uluslararası denetleme mercileri olan Joint Aviation Authority (JAA) ve International Organization Safety Authority (IOSA) tarafından periyodik olarak, sekiz ana koldan detaylı olarak denetlendiği ifade edildi. Söz konusu çalışmalara ek olarak Code-Share Anlaşması olan diğer uluslararası hava yollarının da zaman zaman denetici göndermek suretiyle denetleme yaptığı kaydedilen açıklamada, Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, JAR-OPS Joınt Avıatıon Regulatıons-Operatıons tarafından belirlenmiş denetleme kuralları çerçevesinde periyodik denetlemelerin yanı sıra ani denetlemelerinde yapıldığı belirtildi.

  Açıklamada, ulusal ve uluslararası güvenlik standartlarını arayan ve uygulamaları denetleyen ulusal ve uluslararası sigorta şirketlerinden ortaklığın filo sigorta primlerinde son üç yılda elde ettiği yüzde 63 oranındaki indirimin ortaklığın güvenirliliğinin sigorta şirketi tarafından da teyit edildiğinin göstergesi olduğuna işaret edildi. Açıklamada, "THY'nin gerekli denetimler sonucunda uçuşa elverirlik sertifikasına haiz olmadan uçabilmesi mümkün olamayacağı bir gerçektir. Kaldı ki, yolcularımızın ve personelimizin uçuş güvenliği ortaklığımızın vazgeçilmez önceliği olup bundan taviz verilmesi asla söz konusu olamaz. Yatırımcı ve kamuoyunu yanıltıcı bu tür açıklamalar hakkında ortaklığımız gerekli hukuki yollara müracaat edecektir" denildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı