GeriGündem THY uçakları Mısır'dan döndü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

THY uçakları Mısır'dan döndü

MISIR’da yaşanan olayların ardından ülkede bulunan Türk vatandaşların tahliyesi için Mısır’ın başkenti Kahire’ye gönderilen THY’ye ait üç uçaklar yurda döndü.

İstanbul Atatürk Havalimanı’na gelen uçaklarda ailelerin çoğunlukta olduğu belirtildi. Yolcular yakınları tarafından sevgi gösterileriyle karşılandı.

ÜLKEDEN KAÇIYORLAR

Ülkede yaşanan olayların ardından Türkiye’ye dönmekten mutlu olduklarını belirten yolculardan bazıları, "Olaylar gün geçtikçe büyüyor. İnsanlar korku içinde yaşıyor ve ülkeden kaçıyorlar. Mahkumlar hapishanelerden kaçmış ve sağ sola saldırıyorlardı. Askerler sokakların her yerini sarmış, insanlar ise kendilerini sopa ve silahlarla koruyorlar" dedi

İNTERNET SINIRLI HALE GETİRİLDİ

Yolculardan Cevahir Süleymanoğlu, "Ülkede çok büyük bir kriz var. Gerek yağmalamalar gerek halkın yaşamış olduğu kaosla beraber, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’i indirmek istemeleri olayların büyümesine neden oluyor. İnsanlar devlet dairelerine saldırıyor. Halen olaylar devam etmekte. Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek yağmalamalar sona erdi dese de dünya kamuoyu bunu görüyor. İnternet ve telefonu sınırladılar. Çünkü ülkede yaşanan kaosu halkın veya dünya kamuoyunun öğrenmesini istemiyorlar" dedi.

EKMEK VE YEMEK SIKINTISI VAR

12 saat boyunca Kahire Havalimanı’nda Türkiye’ye gelmek için beklediklerini ifade eden Cevahiroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

"Eşimi Kahire’de gezdirmek için ilk defa götürmüştüm ama gezdiremedim. 12 saat boyunca havalimanında bekledik. İki uçak bileti aldık, ikisiyle de uçamadık. Sağ olsun hükümetimiz gönderdiği uçakla ücretsiz geldik. Ekonomiğin güçlü olmasına rağmen halk aç ve insanlar her yere saldırıyor. İki günden beri ekmek ve yiyecek yoktu. Biz bile Türkiye’den yanımızda getirdiğimiz kuru gıdalarla ihtiyacımızı getirdik. Dışarı çıkmadık ve temkinli bir şekilde havalimanına geldik."

ASKERLER HER YERDE

Türk hükümetinin sayesinde Kahire’den İstanbul’a geldiklerini ifade eden Serpil Bağcı ise şöyle konuştu:

Türkiye hükümetine teşekkür etmek istiyorum. Biz aslında çifte vatandaşız aynı zamanda Alman vatandaşıyız. Alman konsolosluğu parmağını bile kıpırdatmadı. Türk konsolosluğu çok sağduyulu davranıyor. Benim eşim Alman Üniversitesi’nde profesör. 4 aydır Kahire’deydik, beklenmedik bir olaydı. Birkaç gün içerisinde korkunç gelişmeler oldu. Elit bir kesimde oturmamıza rağmen önümüzde tanklar bekliyor ve üzerimizden helikopterler uçuyordu. Biz çatışma seslerini duyduk. Evimizin önünde insanlar ellerinde sopalar, bıçaklar ve silahlarla bekliyordu. Eşimde onlarla birlikte nöbet tuttu. Şu anda daha kötü olaylar oluyor. Ülkeden ayrılmadan önce bütün hapishaneler boşalmış. Mahk?mlar yollarda otostop yapıyordu. Herkes korkuyor her yerde askerler var."

Kahire’ye gönderilen 3. uçağın ise yolda olduğu ve Mısırda bulunan Atıcılık Milli Takım kafilesinin de bu uçakla geleceği belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle