Gündem Haberleri

  THY ihbarcısı yeniden ortaya çıktı

  İbrahim YILDIZ/İSTANBUL, (DHA)
  23.07.2015 - 09:24 | Son Güncelleme:

  Türk Hava Yolları'nın (THY) Tallinn-İstanbul seferini yapan yolcu uçağında seferin ardından yapılan temizlik sırasında görevliler koltuğun üzerinde 'uçakta bomba var' yazılı bir not buldu. Bomba ihbarı üzerine uçak güvenli bölgeye çekildi ve 4,5 saat bekletildikten sonra bomba araması yapıldı. THY'de daha önce bomba ihbarları ile ilgili olarak bir çalışanın parmak izi ihbar notunda tespit edilmiş ve bu çalışan işten çıkartılmıştı.

  Ancak uçak, sorumlu teknisyen gelmediği gerekçesiyle yerinden çekilemedi. Bu nedenle uçak 4,5 saat sonra güvenli bölgeye çekildi ve bomba araması yapıldı.

  THY ihbarcısı yeniden ortaya çıktı THY'de bomba ihbarı yapan kişi kabin memuru çıktı  Atatürk Havalimanı'nda dün akşam saatlerinde meydana gelen olay iddialara göre şu şekilde gelişti;

  Türk Hava Yolları'nın TK-1422 sefer sayılı Tallinn-İstanbul seferini yapan yolcu uçağı saat 19.15'de Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı. Uçak iniş yaptıktan sonra 107 nolu köprüye yanaştı. Yolcuların uçaktan indirilmesi ve kargo bölümündeki valizlerin alınmasının ardından uçağın Adana seferine hazırlanması için temizlik görevlileri geldi. Görevliler bu sırada koltuğun üzerinde 'Uçakta bomba var' yazılı bir not kâğıdı buldu.

  TEKNİSYEN BEKLEDİLER, YOLCU GÖZALTINDA

  Temizlik görevlileri durumu hemen Türk Hava Yolları yetkililerine bildirdi. 107 nolu köprüde bulunan THY uçağına polis ekipleri de yönlendirildi. Bu sırada polis ekipleri bomba araması yapılması için push-back aracıyla uçağın güvenli bir park alanına çekilmesini istedi. Ancak push-back aracını kullanan personel, THY teknisyeni gelmeden uçağı köprüden çekemeyeceğini söyledi. Uzun bir süre uçağa teknisyen gelmediği ileri sürülürken, uçak 107 nolu körükte yaklaşık 4,5 saat bekledi. Bu sırada güvenlik güçleri bomba notunun bulunduğu koltukta seyahat eden yolcuyu bularak ifadesi alınmak üzere karakola götürdü.

  Yolcunun K.L olduğu belirtildi. 1998 doğumlu olan K.L 18 yaşından küçük olduğu gerekçesiyle Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındıktan sonra Bakırköy Çocuk Şubesi’ne götürüldüğü öğrenildi.

  4,5 SAAT SONRA POLİS ARAMA YAPTI

  Uçak 4,5 saatlik bir beklemenin ardından saat 23.30'da güvenli bir park alanına çekildi. Uçağa gelen bomba imha ekipleri kargo ve kabin bölümünde aramalar yaptı. Aramalar sonrası herhangi bir bulguya rastlanmadı. Uçağın devam seferi olan Adana'ya gidecek yolcular ise başka bir uçakla gönderildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı