Gündem Haberleri

  THK'nın yeni yangın söndürme uçakları tanıtıldı

  A.A
  26.05.2010 - 14:44 | Son Güncelleme:

  THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, uçakların yangın söndürme faaliyetlerinde etkin kullanımında suya inip kalkabilmesinin önemli olduğunu belirterek, “Yeni uçaklarımız denize, göle inerek, durmadan, 12 saniye gibi kısa bir sürede 5,5 ton suyu alıp tekrar havalanabiliyor” dedi.

  THK'nın yangın söndürme filosuna katılan yeni CL-215 amfibik uçakların tanıtımı ve görev bölgelerine uğurlanması dolayısıyla, Türkkuşu Tesisleri'nde program düzenlendi.

  Osman Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, THK'nın yangın söndürme faaliyetlerinde Çevre ve Orman Bakanlığı'nın iş birliğiyle etkin şekilde görev aldığını söyledi.

  Yangının söndürülmesi kadar yangın ihbarlarının da çok önemli olduğunu ifade eden Yıldırım, “Çünkü daha yangının başında biz gerekli ihbarı alabilirsek, yangın daha küçükken müdahale edersek söndürülmesi daha kolay. Bakanlığımızın ihbar sistemi, bizi yönlendirmeleri etkin görev yapmamızı sağlıyor” dedi.
  Uçakların yangın söndürme faaliyetlerinde etkin kullanımında özellikle suya inip kalkabilmesinin büyük önem arz ettiğini ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:
  “Çünkü yangın söndürme uçakları iki türlüdür. Bir kısmı sabit tesislerden, meydanlardan yangın söndürme suyunu alarak kalkıyor. Bir kısmı ise, yeni aldığımız sarı kuşlarımızda olduğu gibi, denize, göle inerek, durmadan, 12 saniye gibi kısa bir sürede 5,5 ton suyu alıp tekrar havalanabiliyor. Bu da seri olarak yangına müdahale etmeyi sağlıyor.”

  “Yangın yalnızca ormanları değil, hepimizin yüreğini yakıyor” diyen Yıldırım, “Kısa süre önce Kanada'da yapılan bir orman konferansına katıldım. Tüm ülkelerin temsilcileri vardı. Herkes orman yangınlarıyla büyük bir mücadele içinde. Yangınları nasıl söndürebiliriz, etkisini nasıl azaltırız, ekonomimize zarar vermesini nasıl önleyebiliriz diye çalışıyorlar” dedi.

  İnsanların vergileriyle yapılan büyük fabrikaların da korunması gerektiğini bildiren Yıldırım, şöyle devam etti:
  “Buralarda çıkacak, bir TÜPRAŞ'ta, bir PETKİM'de çıkabilecek yangınlara da biz uçaklarımızla en kısa zamanda müdahale edeceğiz. Ayrıca ülkemizde doğal gaz kullanımı çok arttı. Bir deprem olması durumunda yollar patlayabilir, araçlar ulaşamayabilir. Böyle bir durumda THK uçaklarıyla yangınlara biz müdahale edeceğiz. Çünkü bizim işimiz bu. THK halktan aldığını halka veren bir kurum.”

  Bundan sonraki ilk hedeflerinin uçak sayısını 12'ye, ikinci hedeflerinin de 20'ye çıkarmak olduğunu bildiren Yıldırım, “Orta Doğu, Balkanlar, Kafkaslar'da, devletimizin görev yaptığı bölgelerde yangın söndürme faaliyetlerinde bulunmayı kendimize hedef edindik” dedi.

  Yıldırım, bir gazetecinin “Bakanlığın diğer ülkelerden uçak kiraladığını” söyleyerek, “hangisinin maliyetinin daha yüksek olduğunu” sorması üzerine, “Çevre ve Orman Bakanlığımız uçak değil helikopter kiralıyor. Bunun nedeni Türkiye'de yeterince yangın söndürme uçağının bulunmaması. Bizim uçak sayımız arttıkça Bakanlığımızın kiraladığı helikopter sayısı azalacak. Bizim 20 uçak hedefimizin amacı da o, para ülkemizde kalsın istiyoruz” diye konuştu.
  Yangın söndürme filosunda yer alan uçaklarla ilgili brifing veren Strateji ve Havacılık Başkanı Vedat Seyman ise THK'nın 1985 yılından beri orman yangınlarına havadan uçakla müdahale ettiğini bildirdi.

  THK'nın filosuna 5 yeni CL-215 amfibik uçağın katıldığını bildiren Seyman, bu uçakların Milas ve Antalya'da, filolarındaki M-18 Dromader uçakların ise İstanbul, Çanakkale ve İzmir'de görev yapacaklarını belirtti.

  Daha sonra, yeni alınan CL-215 amfibik uçaklar basın mensuplarına tanıtıldı. M-18 Dromader uçaklarının yangına nasıl müdahale ettikleri de küçük bir uygulamayla gösterildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı