Gündem Haberleri

  THİV: Pişkinsüt’e fezleke akıl almaz

  Hürriyet Haber
  27.07.2001 - 14:14 | Son Güncelleme:

  Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV), DSP Aydın Milletvekili Sema Pişkinsüt hakkında fezleke hazırlanmasını "akıl almaz" diye değerlendirirken, hükümetin işkence ile mücadelede kararlı davranmasını istedi.

  THİV Başkanı Yavuz Önen, Başbakan Bülent Ecevit'e yazdığı mektupta, 25 Temmuz'da Aydın Milletvekili Sema Pişkinsüt hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan fezlekeden duyduğu kaygıyı dile getirdi. 2001 yılının ilk altı ayında işkence ve kötü muameleye maruz kalan, kaldığını ifade edenlerin sayısının en az 166 olduğunu kaydeden Önen, işkence ve kötü muamele yapanlara verilen cezaların caydırıcıktan uzak olduğunu, hatta bunların ödüllendirildiği ve terfi ettirildiğine ilişkin uygulamalarla karşı karşıya kalındığını söyledi.

  İŞKENCE YAPANLAR DOKUNULMAZ

  Önen, işkence yapanların cezalandırılmasının yerine, işkenceyi açığa çıkarmak için çaba gösterenlerin uğradığı baskının işkencenin ve işkence yapanların "dokunulmazlığı" konusundaki yargıları güçlendirdiğini ifade etti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu tarafından hazırlanan işkence raporlarının ardından, işkence suçlularını ortaya çıkarmaya çalışmak yerine; etik anlayış çerçevesinde işkence mağdurlarının adlarını açıklamayan Sema Pişkinsüt hakkında "suç delillerini yoketmek ve suçun işlenmesinden sonra failine yardım etmek" suçundan fezleke hazırladığını belirten Önen, "Pişkinsüt hakkında akıl almayacak suçlamalarla fezleke hazırlanmıştır. Aydın Milletvekili Sema Pişkinsüt yalnız değildir. Kendisine olan desteğimizi ve dayanışmamızı sürdüreceğiz" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı