GeriGündem The Times: İmtiyazlı ortaklık önermek onursuzluktur
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  48
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

The Times: İmtiyazlı ortaklık önermek onursuzluktur

The Times gazetesi Türkiye’ye "imtiyazlı ortaklık" önerilmesinin "onursuzluk" olduğunu yazdı.

 İtalya: Tam üyelik; Avusturya: İmtiyazlı ortaklık

Türkiye’ye AB’ye tam üyelik yerine "imtiyazlı ortaklık" önerilmesinin "onursuzluk" olduğu belirtildi. The Times gazetesi başyazısında tam üyeliğin bir alternatifi olmaması gerektiğini savunurken "imtiyazlı ortaklık" önerisi için "geçmişte verilen sözlerden onursuzlukla vazgeçilmesi demektir" ifadesini kullandı.

İngiliz The Times gazetesi, başyazısında tam üyeliğin bir alternatifi olmaması gerektiğini belirtti. Türkiye ile Pazartesi günü üyelik müzakerelerinin açılmasının Avrupa Birliği’nin gelişmesinde kilit bir an oluşturacağını ifade eden gazete, Türkiye’nin üyeliğinin önceki genişlemelere oranla AB’nin niteliklerini çok daha derin bir biçimde etkileyeceğini belirtti.

Üyelik müzakerelerinin açılmasının da İngiliz Dönem Başkanlığının en elde tutulur başarısı olacağını kaydeden gazete, 3 Ekim’e yaklaşılırken AB ülkeleri arasındaki görüş ayrılıklarının arttığına dikkat çekti.

Avrupa Parlamentosu’nun son kararlarına değinen gazete, parlamento tarafından getirilen koşulların Ankara’yı kızdırmayı amaçladığını kaydetti.

The Times, "İmtiyazlı ortaklık" önerisi için "Geçmişte verilen sözlerden onursuzlukla vazgeçilmesi ve Türkiye’nin son 42 yılının hedeflerinin küçük düşürücü bir biçimde reddedilmesi anlamına gelir" yorumunu yaptı. Gazete şöyle devam etti:"İmtiyazlı ortaklık bilerek boştur, karar verici yetkiler vermez ve 2003 Avrupa Komşuluk Politikası tarafından Rusya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’ya söz verilen muğlak ilişkiden pek öteye gitmez."

Asıl Türkiye’nin kendiliğinden müzakerelerden vazgeçmesinin umulduğunu ifade eden gazete, Fransa, Almanya, Avusturya ve Hollanda’daki gurultunun altında aynı zamanda İslam’a olan düşmanlığın ve daha fazla Müslüman göçünün reddinin bulunduğunu yazdı. The Times şöyle devam etti:"Türkiye, bu gerekçelerle reddetmek sadece onursuzluk değil aynı zamanda yanlışlıktır. Atatürk’ün tüm mirasını ve Türkiye, laik bir ülke olarak demokrasi yönünde kaydettiği büyük ilerlemeyi gözardı etmektir. (...) Eğer AB, müzakere çerçevesinden vazgeçmesi, Türkiye’nin tarihinde görülmemiş bir biçimde iç politikayı etkileme gücünü kaybeder. İşgücü dolaşımı gibi zor ayrıntılar uzun katılım müzakereleri sırasında halledilebilir. Çözümlenebilmeyecek olan tam üyelik müzakerelerinin bir alternatifidir."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle