Gündem Haberleri

  The King's Speech

  Hürriyet Haber
  25.02.2011 - 14:51 | Son Güncelleme:

  Tür: Tarihi, dram
  Yönetmen: Tom Hooper
  Oyuncular: Colin Firth, Helena Bonham Carter, Derek Jacobi, Robert Portal, Geoffrey Rush, Paul Trussell, Andrew Havill, Charles Armstrong, Guy PearceSenaryo: David Seidler
  Süre: 118 dk.

  THE KING'S SPEECH FİLMİNİN FRAGMANI - WEB TV

  Kral 6. George’un gerçek hikâyesine dayanarak yapılan bu filmde, Kral olmaya itilen korku içindeki bir adamla, onu Kral olabileceğine ve kekemeliğini yenebileceğine inandırmaya azmeden çılgın terapistin hikayesi anlatılıyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye'de de vizyona giren The King's Speech kuşkusuz ki bu yılın en çok dikkat çeken filmlerinden biri oldu.

  The Kings Speech

  The King's Speech'in konusu;

  Babası 5.George'un (Michael Gambon) ölümü ardından ve ağabeyi Edward'ın (Guy Pearce) Amerikalı Wallis Simpson'a olan skandal aşkı yüzünden tahttan feragat etmesi üzerine, Bertie (Colin Firth) istemeye istemeye Krallık görevini devralmak zorunda kalır. Aile içinde "Bertie" adıyla bilinen Albert, çocukluğundan beri büyük zorluklar yaşadığı, alay konusu olduğu kekemeliği yüzünden Krallık görevinden, yapmak zorunda kalacağı konuşmalardan dehşete düşmektedir. Savaşın eşiğinde olan ve acilen bir lidere ihtiyaçları olduğunu bilen eşi Elizabeth (Helena Bonham Carter) Kraliyet düzeninin zorunlu kurallarına aldırış bile etmeyen Avustralyalı çılgın konuşma terapisti Lionel Logue’u (Geoffrey Rush) takdim eder. Başta hiç uyuşamayan ikili daha sonra büyük bir aşama kaydedecektir. Terapistin, ailesinin, hükümetin ve Winston Churchill’in (Timothy Spall) desteğiyle Kral kekemeliğinin üstesinden gelir ve radyodan bir konuşma yaparak ülkesindeki insanlara güven vererek, savaş için onları birleştirir.

  12 dalda Oscar adayı;

  En İyi Film
  En İyi Erkek Oyuncu
  En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
  En İyi Sanat Yönetimi
  En İyi Görüntü Yönetimi
  En İyi Yönetmen
  En İyi Kurgu
  En İyi Orijinal Senaryo
  En İyi Kostüm Tasarımı
  En İyi Müzik
  En İyi Ses Miksaj

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı