Gündem Haberleri

  The Guardian:Türkçe öğrenmek, İngilizce'den daha kolay

  Hürriyet Haber
  29.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiliz The Guardian Gazetesi, ‘İngilizce öğrenmesi kolay bir dil mi?’ sorusuna yanıt ararken Türkçe'yi de konu yaptı.

  Eğitim sayfasındaki bu incelemeye göre, İngilizce'den farklı olarak birçok dil, kullanımı ve anlaşılması kolay sesli harflerden oluşuyor. Bu harflerin meydana getirdiği kod sistemi, öğrencilerin duydukları seslerle gördükleri harfleri kolaylıkla bağdaştırmasına imkan veriyor. Böyle olunca da dili öğrenmek kolaylaşıyor ve çocuklar erken yaşta anadillerini okuyup yazabiliyor.

  TÜRK ÖĞRENCİ, ÇABUK OKUYOR

  Araştırmada, bu konuda, Amerikalı ve Türk öğrenciler üzerinde yapılan bir gözleme yer veriliyor. Buna göre Türk öğrenciler, Amerikalılara nazaran kelimeleri daha hızlı ve doğru okuyabiliyor.

  İlkokul birinci ve üçüncü sınıf öğrenciler arasında yapılan bir testte, Türk öğrencilerin 3 ila 9 harflik, bir iki veya üç hecelik kelimelerin yüzde 95'ini rahatlıkla okuduğu belirlendi. Halbuki Amerikalı 3. sınıf öğrencilerin yüzde 80'i, 1. sınıf öğrencilerinin ise ancak yüzde 50'si bu kelimeleri okuyabildi.

  Araştırma haberi yazan eğitim uzmanı bu farkı ‘Türkçe’nin mükemmel ses uyumunun akılda kalıcı bir şeffaflık temin etmesine' bağladı.

  Haberde, Türkçe'nin İtalyanca, Yunanca ve Almanca gibi yazıldığı şekilde okunduğu için öğrenilmesinin İngilizce'den çok kolay olduğu vurdulandı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı