GeriGündem The Guardian: ABD, Kuzey Irak’a yığınak yapıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

The Guardian: ABD, Kuzey Irak’a yığınak yapıyor

The Guardian Gazetesi, Türkiye’nin Kerkük’e olası müdahalesine ABD’nin karşı çıktığını ve K. Irak’a yığınak yaptığını yazdı.

İngiliz The Guardian gazetesi, Türkiye’nin Kerkük’teki seçim ihtilafı nedeniyle bölgeye askeri müdahale sinyalleri verdiğini, ABD’nin ise Kuzey Irak’taki üslerini güçlendirdiğini yazdı. Gazete, ABD ve AB’nin Kürtlerin bağımsızlığına karşı çıkmasına rağmen, müdahaleye de sıcak bakmadığını belirtti.

ABD ve AB’nin, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyine olası müdahalesine karşı olduğu ve ABD’nin Kuzey Irak’a yığınak yaptığı bildirildi. İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üzerinde, Kerkük konusunda iç baskı artarken, bakanlar, ‘yenilenmiş bir askeri müdahalenin işaretlerini’ verdi.

KERKÜK KUDÜS GİBİDİR

Bunun, Ankara’nın ABD ile ilişkilerinde yeni gerginliklere yol açacağına dikkat çekilen yazıda, adı verilmeyen bir Türk diplomatın sözlerine de yer verildi.

Diplomatın, ‘Kerkük şu anda bir numaralı güvenlik meselesi ve kamuoyu kaygısıdır. Kerkük, potansiyel barut fıçısıdır. Bizim için özel statüsü vardır. Kudüs gibidir. Tüm insanlara aittir. Irak’a müdahale etmek istemiyoruz. Ama kırmızı çizgilerimiz var: Kerkük ve etnik azınlıklara saldırılar’ sözlerine dikkat çekildi.

Kerkük’ü kontrol edenin, Irak’ın bilinen petrol rezervinin yüzde 40’ını kontrol edeceğine işaret edilen yazıda, böylesi bir zenginliğin, bağımsız bir Kürt devletini ekonomik olarak kendi ayağının üzerinde tutabileceği kaydedildi.

Gazeteye göre, ABD’nin, Irak’ın kuzeyindeki yaklaşık 4 bin PKK militanınını ortadan kaldırma konusunda gösterdiği isteksizlik de Ankara’yı harekete geçirebilir. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da geçen hafta Ankara’da gerçekleştirdiği görüşmelerde olayları yatıştırmaya çalıştı.

Tam bağımsızlığın, çoğu Kürt için bir umut olarak kalmaya devam ettiği belirtilen yazıda, ‘İstedikleri federal anayasal güvenceleri elde etse de ve eski iç düşmanlıklar ortadan kalkmış olda da (Kürtler), er ya da geç, George Bush’un son dönemde bir evrensel hak olarak ilan ettiği özgürlük ve kendi kaderini tayin hakkı arayışında olacaklardır’ denildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle