Gündem Haberleri

  TGC: Devlet, insanın yaşam hakkına sahip çıksın

  Hürriyet Haber
  10.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli, "F" tipi cezaevlerini protesto amacıyla sürdürülen "ölüm orucu" eyleminin bitirilmesini isteyerek, "Buradan bir çağrı yapıyoruz ve devletin, en temel insan hakkı olan yaşam hakkına sahip çıkmasını istiyoruz" dedi.

  Güreli, TÜYAP Sergi Sarayı'nda düzenlenen "Medya ve İnsan Hakları" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, cezaevlerindeki ölüm orucu eylemlerinde kritik günlere gelindiğini belirterek, eylemin bitirilmesi çağrısı yaptı.

  İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabul edilmesinin 52. yıldönümünde, Türkiye'de ölüm oruçlarının var olduğu çok dramatik bir ortamda sempozyumun yapıldığını hatırlatan Güreli, yaşam hakkının en temel insan hakkı olduğunu söyledi.

  Nail Güreli, 12 Eylül dönemindeki "Asmayalım da besleyelim mi?" anlayışından, bugün "Bırakalım gebersinler" anlayışına kadar gelindiğini savunarak, "İnsan hakları konusunda herkese büyük sorumluluklar düşüyor, başta medya olmak üzere..." diye konuştu.

  Bilgi edinme ve ifade hakkının da temel insan hakları arasında yer aldığını kaydeden Güreli, siyasal, ekonomik güç odakları ve çevreleri tarafından bu hakkın kullanılmasının önüne çeşitli engeller konulduğunu bildirdi.

  Herkesin insan hakları kavramını kafasına yerleştirmesi ve bunu özümsemesi gerektiğine işaret eden Güreli, bu olmadıkça insan hakları ihlallerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

  İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Kürşat Bumin de, insan hakları konusundaki duyarlılığın medyadan başlaması gerektiğini, ancak medyanın insan hakları konusunda ayrımcılık ve her türlü ihlali yaptığını öne sürdü.

  Bumin, medyadaki insan hakları ihlallerinin önlenmesi için, hakkı ihlal edilenlerin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının da dava açabilmesi gerektiğini söyledi.

  Kamuoyunun "F" tipi cezaevleri konusunda fazla bilgi sahibi olmadığını da savunan Bumin, "Niçin bilmiyor, medya vermediği için. Medya ne zaman buna yer verdi, iş magazinleşmeye başladığı zaman..." dedi.

  Bu tip cezaevlerinin kamuoyuna iyi gösterilmesinde bazı gazetecilerin önemli bir payı olduğunu da ileri süren Bumin, "Cezaevlerini gezen bazı gazeteciler, iyi araştırmadan buraların cazibesine kapıldılar" şeklinde konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı