Gündem Haberleri

  Tezkere protestosu

  İSTANBUL-MERSİN-CEYHAN-VAN,DHA
  09.10.2003 - 02:06 | Son Güncelleme:

  Asker tezkeresinin Meclis'ten geçmesi nedeniyle dün birçok il protestolara sahne oldu. DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve savaş karşıtı gruplar, çeşitli kentlerde gösteriler düzenlediler.

  Irak'a asker gönderilmesine ilişkin tezkerenin TBMM'de kabul edilmesinin ardından, dün birçok ilde protesto gösterileri düzenlendi. İstanbul, İzmir Diyarbakır, Adana, Antalya, Mersin, Van, Trabzon, İzmit, Edirne, Kayseri, Samsun'da toplanan gruplar tezkere ve AKP hükümeti aleyhine gösteri yaptı.

  İstanbul'da DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve savaş karşıtı gruplar, tezkerenin kabulünü protesto amacıyla Taksim Gezi Parkı'nda yarım saatlik oturma eylemi yaptı. İşçi Partisi (İP) İstanbul İl Kadın Komisyonu üyeleri tarafından İstiklal Caddesi girişinde tezkereye karşı bir basın açıklaması yaparken MHP İstanbul İl Başkanlığı'da Taksim'de bildiri dağıttı. Bir grup İstanbul Üniversitesi öğrencisi, Beyazıt Meydanı'nda yaptıkları basın açıklamasında hükümetin Irak'a asker gönderilmesi yönünde aldığı kararı protesto ettiler. Ümraniye AKP İlçe Binası'nın önünde bulunan meydanda toplanan 50 kişi ise ‘‘AKP 8.5 milyar dolara çocuklarımızın kanını pazarlıyor’’ diye açıklama yaptı. Aynı saatte Üsküdar Amerikan Koleji'nin demir kapısına 2'si genç kız, 6 kişi kendisini kelepçeledi.

  İzmir'de KESK'e bağlı sendika, meslek odası ve bazı partililerden oluşan yaklaşık 2 bin kişi, Türkiye'nin Irak'a asker göndermesiyle ilgili tezkereyi protesto etmek için Konak'tan AKP binası önüne yürüyüş yaptı.

  Mersin'deki DİSK, KESK, TMMOB, TTB işbirliğinde yapılan ve birçok sivil toplum kuruluşunun da destek verdiği protesto eyleminde, ‘‘Sermayenin imamı kaça sattın bu halkı’’, ‘‘Katil ABD işbirlikçi AKP’’ sloganları atıldı. Bolu'da ise bir grup üniversite öğrencisi, Eskişehir'de 70 memur gösteri yaptı.

  Her kesimden her yaştan

  İstanbul ve Adana'da da dün tezkere karşıtları ayaktaydı. İstanbul'da göstericiler arasında pankart taşıyan türbanlı kadınlar dikkat çekti. Adana'da ise 150 kişinin katıldığı Uğur mumcu Meydanı'ndaki Gösteriye yakınlarıyla katılan 26 yaşındaki Yaşar adlı özürlü bir genç, ‘Tayyip Erdoğan, madem çıktı tezkere Bilal gitsin askere’ yazılı dövizi taşıdı.

  72 DEHAP’lıya Apo gözaltısı

  Irak'a asker gönderme tezkeresini protesto için toplanan DEHAP'lılar PKK/KADEK ve Abdullah Öcalan lehine gösteri yaptı. DEHAP'ın Mersin, Mardin, Van, Diyarbakır ve Adana'nın Ceyhan İlçesi'ndeki protestolarda 72 partili gözaltına alındı.

  DEHAP Mersin merkez ilçe binası önünde konuşan DEHAP İl Başkanı Ali Tanrıverdi, ‘‘Türkiye ABD ilişkilerini Kürtler'in imhası üzerine kurmamalıdır. Bu karar, Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun yeniden sıcak savaş ortamına girmesi anlamı taşıyor’’ dedi. Slogan atarak parti merkezine kaçan 12'si kadın 32 kişi gözaltına alındı. Mardin'in Kızıltepe ilçesinde ise AKP önünde eylem yapan gruptan 10 kişi gözaltına alındı. DEHAP Osmaniye İl Başkanı Abdullah Aydemir ile Ceyhan İlçe Başkanı İsmet Çetin'in de aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. Van'da DEHAP İl Başkanı Hasan Özgüneş ve yönetim kurulu üyelerinin de bulunduğu grup oturma eylemi yapmak isteyince 3 kişi gözaltına alındı. Diyarbakır'da da 6 kişi gözaltına alındı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı