Gündem Haberleri

  Tezkere işadamlarını umutlandırdı

  A.A.
  20.10.2007 - 10:15 | Son Güncelleme:

  Ortadoğu ülkeleriyle ticaret gerçekleştiren, ancak uzun süredir, Irak'ın kuzeyindeki saldırılar nedeniyle endişe taşıyan iş adamları, TBMM'den çıkan tezkerenin ardından bölgede güvenliğin yeniden sağlanmasından umutlular.

  Türk Arap İşadamları Derneği (TURAB) Başkanı Sedat Kutlu, savaşın ardından Irak'ta iş yapan iş adamlarının, son 2-3 ayda yaşanan saldırılar nedeniyle güvenlik endişesi taşıdığını anımsattı.
  Irak'ın yaklaşık 15 milyar dolarlık bir pazar olduğunu, Türkiye'nin bu pazardan geçen yıl yaklaşık 3 milyar dolarlık bir pay aldığını ifade eden Kutlu, Irak'ın kuzeyindeki 1 milyar doların üzerindeki yatırımın ihalesini Türk firmalarının aldığını, ancak, bu bölgedeki istikrarsızlık ve buradan geçen Türk araçlarına karşı yapılan saldırılar nedeniyle sıkıntılı günler yaşandığını söyledi.
  TBMM'de kabul edilen ve sınır ötesi operasyona izin veren tezkerenin bu bölgede ticari faaliyetlerde bulunan iş adamlarını da sevindirdiğini anlatan Kutlu, şunları kaydetti:
  “Türkiye'nin amacı, Irak'ın kuzeyinde emniyet ve güvenliği sağlamak. Irak hükümeti iş adamlarını güvence sağlayamadığı için bu noktalara gelindi. Tezkere, yerinde bir karar. Bu kararın ardından bölgede güvenlik sağlanırsa, durma noktasına gelen Irak ile ticaret yeniden canlanır. Elbette sınır ötesi bir operasyon, hükümet ve güvenlik güçleri tarafından çok iyi değerlendirilecek. Ancak, tezkere kararının alınması bile bölgede gelişmeler yaşanmasını sağladı. Tezkereyle birlikte siyasi, politik girişimler hız kazandı. Bu da doğru yolda olunduğunun göstergesidir.”
  Kutlu, güvenlik sağlanmadan Irak ile ticaret hacminin geliştirilmesinin oldukça zor olduğunu, şu anda bile nakliye firmaları ve iş adamlarının büyük zararlar gördüğünü söyledi.

  “ÖNEMLİ OLAN ÜLKE MENFAATLERİ”

  Bundan sonra ticarette kısa dönemli bir sıkıntının yaşanabileceğini ancak, güvenliğin sağlanmasıyla iş adamlarının daha güzel günler yaşayabileceğini ifade eden Kutlu, “Irak'a 400 kilometre sınırımız var. Türkiye'den giden veya transit geçen mallar var. Bölge düzeltilir, güvenlik sağlanırsa, ticaret iki kat artar. Bu gelişme güzel günlerin işareti” dedi.

  Kutlu, ticaretin yeniden gelişmesinin sadece Türkiye'ye değil, Irak'a da ekonomik ve sosyal yarar sağlayacağını vurguladı.
  Tüm olumsuzlukları göz önünde bulunduran iş adamlarının B planlarının da bulunduğunu anlatan Kutlu, şöyle devam etti:
  “Sadece Irak'ta değil, tüm Ortadoğu'da yatırımcılarımız, iş adamlarımız faaliyet gösteriyor. Suriye, Cezayir ve Libya ile ticaretimizi artırmak için görüşmelerimiz devam ediyor. Bütün Arap ülkeleriyle ticaretimiz geçen yıllara göre artarak devam ediyor. Yüzde 4'lerde olan dış ticaret hacmimiz yüzde 15'leri geçiyor. Arap ülkelerindeki sermaye, Türkiye'ye gelip yatırım yapmak istiyor. Türk iş adamının Irak'ta kaybedeceği çok bir şey olmaz, burada önemli olan ülke menfaatleridir.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı