Gündem Haberleri

  Tezkere ekonomiyi etkilemez alkışlayalım

  Hürriyet Haber
  20.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, TBMM’de kabul edilen ve sınır ötesi operasyona izin veren tezkereye ilişkin olarak, "Bunun ekonomik konularda Türkiye’ye getirecek hiçbir dezavantajı olmayacaktır. Bundan sonra yapacağımız tek şey, bu kararı alkışlamaktır" dedi. Çağlayan, İkitelli Organize Sanayi Bölgesini (OSB) ziyaret ederek, İkitelli OSB Yönetim Kurulu ve bölge bünyesinde yer alan 37 iş yeri kooperatifinin başkanlarıyla bir araya geldi.

  81 İLİ GEZERİM: Toplantıda konuşan Çağlayan, bakanlığı döneminde Türkiye’nin 81 vilayetini gezeceğini ve bütün OSB’leri ziyaret edeceğini söyledi. İlk OSB ziyaretini İkitelli OSB’ye gerçekleştirdiğini ifade eden Çağlayan, "Sizlerle birlikte önümüzdeki dönemde bir eylem planı oluşturmak, Sanayi ve Ticaret Bakanlığını sanayicinin, tüccarın, KOBİ’nin bir yerde teşrifatçısı yapacak bir çalışma içine sokmayı hedefliyoruz. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı sanayicinin, tüccarın, esnafın OSB’nin resmen teşrifatçısı, yol göstericisi olacak" dedi. Türkiye’de 5 yıldır elde edilen makro ekonomik gelişmelerin ardından şimdi mikro çalışmalar içinde olacaklarını vurgulayan Çağlayan, Türkiye’nin GSMH’sinin önümüzdeki yıl 520 milyar dolara çıkarılmasını hedeflediklerine değinerek, "Sayın Başbakanımızın dediği gibi uçak kalkışını yapmıştır. Türkiye’yi tutabilene aşk olsun" diye konuştu. 60. Hükümetin açıkladığı acil eylem planının 72 eylemden oluştuğunu, bunun 12 tanesinin kendi bakanlıkları tarafından yapılacağını anımsatan Çağlayan, bu eylem planının sanayicinin, tüccarın, esnafın, KOBİ’nin eylem planı olacağını vurguladı.

  GÜNDEMİMİZ MESLEK LİSELERİ: Meslek Liselerinin önemine de işaret eden Çağlayan, şunları kaydetti: "Bizim gündemimizde bundan sonra olmazsa olmazımız, meslek liselerimizdir. Sanayicilerin birbirinden ödünç alamayacakları tek şey nitelikli elemandır. O nedenle İkitelli OSB’nin adını İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Kampüsü olarak adlandırabiliriz. Ankara 1. OSB’de Milli Eğitim Bakanlığı ile okul sanayi işbirliğinde eğitim programı başlatıldı. Bu, dalga dalga Türkiye’nin her yerine yayılacak." OSB’leri arı gibi çalışıp bal yapılan kovanlara benzeten Çağlayan, Sanayi Bakanlığının OSB’lere desteğinin en önemli görevlerinden biri olduğunu vurguladı. Zafer Çağlayan, faizlere ilişkin olarak da, bu oranların önümüzdeki dönemde dünyanın ve Türkiye’nin gerçekleri dikkate alınarak daha makul seviyelere geleceğini belirtti.

  Türkiye için hiçbir kriz kalmadı kimse artık tellallık yapmasın

  KONUŞMASININ ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zafer Çağlayan, TBMM’de sınır ötesi operasyona izin veren tezkerenin ekonomiyi olumsuz yönde etkileyip bir krize neden olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine, şunları belirtti: "Hiçbir kriz yok. Türkiye’nin içinde hiçbir kriz kalmamıştır. Kriz beklentisinde olanlar kendi kendilerine kriz tellallığı yapmasın. Şu anda herkes ne yaptığını biliyor. Tezkere, TBMM’nin 549 milletvekilinin 507’sinin evet oyu ile çıkmıştır. Milli bir meseledir. Gerektiğinde kullanılmak üzere çıkartılan bir belgedir. Dolayısıyla bunun ekonomik konularda Türkiye’ye getirecek hiçbir dezavantajı olmayacaktır. Ama insanlarımızı şehit etmiş terör örgütünün de kökünün mutlaka kazınması gerekiyor. Hiçbir şey bunun daha önünde olamaz. Türkiye’nin en önemli meselesi buysa, bu olmalıdır. Bizim Irak’ın toprak bütünlüğüne, oradaki halka yönelik hiçbir şeyimiz olmayacaktır. Tezkere, terör örgütünün çökertilmesi için çıkarılan bir şeydir. Irak da, konuyu çok net biçimde anlamıştır."

  Türkiye sanayide şantiyeye dönecek

  BİR gazetecinin Doğu ve Güney Doğu’nun ekonomik kalkınmasıyla ilgili sorusuna karşılık da Çağlayan, Türkiye’nin 2002-2007 döneminde sağladığı makro ekonomik istikrarın kalıcı olduğunu, bundan sonraki 2007-2013 döneminin ise hasatların alınacağı dönem olacağını söyledi. Çağlayan, "Teşvik sisteminin yeniden gözden geçirileceği, teşviklerin hem sektörel hem de bölgesel bazda yapılacağı ve Türkiye’nin bölgelerinin, illerinin, ilçelerinin ayrı bir kalkınma modelinin olacağı bir dönem olacak. Türkiye ilk defa sanayi stratejisi ve politikalarını yapacak, sanayi envanteri yapılacak" dedi. Geri bırakılmışlığın balans edilmeye çalışılacağını ifade eden Çağlayan, "Doğu ve Güney Doğu başta olmak üzere yatırımların özendirilmesi, oradaki yatırımlara öncelik tanınması mutlaka farklı bir şekilde gözetlenecektir. Bu dönem ekonomik seferberliğin ciddi anlamda başladığı, bunun mikro reformlarla taçlandırıldığı, elde edilen ekonomik başarıların kalıcı hale getirildiği bir dönem olacaktır" diye konuştu. Zafer Çağlayan, Türkiye’nin artık faiz konusunda, tek haneli enflasyonla özel sektör marifetiyle büyümede bundan geriye gitmeyeceğini vurguladı. Türkiye’nin bugün artık normalleşme sürecine girdiğini belirten Çağlayan, "Şimdi o normalleşme sürecinin meyvelerini toplama süreci olacak. Ülkemiz sanayi kalkınması konusunda şantiyeye dönecek" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı