Gündem Haberleri

  TEV 82 bursiyerini yurt dışına gönderiyor

  Enver ALAS - İSTANBUL / DHA
  19.06.2013 - 14:51 | Son Güncelleme:

  TÜRK Eğitim Vakfı (TEV), 2013-2014 öğretim yılında 82 yeni bursiyeri yurt dışı yüksek lisans ve üst ihtisas eğitimi için yurt dışına gönderiyor.

  1967 yılından bu yana Türkiye’nin eğitimine destek veren TEV, 2013-2014 öğretim yılında yurt dışı yüksek lisans ve üst ihtisas bursu almaya hak kazanan 82 yeni bursiyerini tanıttı. Mecidiyeköy Divan İstanbul City’de gerçekleştirilen toplantıya, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, Almanya İstanbul Başkonsolosu Jutta Wolke, İngiltere İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Rafe Courage, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Üniversiteler İşbirliği Ateşesi Valerie Le Galcher Baron’un yanı sıra bursiyerler, bağışçılar ve TEV gönüllüleri katıldı.

  TEV 82 BURSİYERİNİ YURT DIŞINA GÖNDERİYOR / FOTO GALERİ

  Programın açılış konuşmasını yapan TEV Genel Müdür Yıldız Günay öğrencilerin özenle seçildiğini belirterek, yurt dışı bursu kazanan öğrencilere seslendi. Günay, "Hayatınızın yeni bir dönemine giriyorsunuz. Bundan sonra yaşam başarınızı inşa etmeye başlayacaksınız. Sahip olduğunuz değerler taşıdığınız enerji ve örnek yaşam başarınızla ülkemizi geleceğe taşıyacağınıza olan inancımız sonsuz. Size inanıyor ve güveniyoruz. TEV olarak her zaman yanınızda olacağız" diye konuştu.  Toplantıda konuşan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, TEV’in 46 yıl önce 4 Mayıs 1967’de merhum Vehbi Koç önderliğinde eğitime gönül veren 205 Türk aydını tarafından kurulduğunu, Vakfın bugün de aynı kararlılık ve adanmışlıkla Türkiye’nin aydınlık geleceğini için eğitime kattı verdiğini söyledi.

  ÇEŞİTLİ SOSYAL ETKİNLİKLERLE DESTEKLENMELİ

  Koç, vakfın kuruluşundan bu yana, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan teknik ve endüstri meslek lisesi, meslek yüksekokulu, yüksekokul, üniversite, master ve doktora öğrencilerine verdiği 200 bin bursla çağdaş ve büyüyen Türkiye’ye sağladığı desteği sürdürdüğünü ifade etti. Koç, “Türk Eğitim Vakfı, geleceğimizin liderlerini desteklemek üzere, 2007 yılından itibaren ‘TEV Üstün Başarı Bursu’ vermeye başlamıştır. Halen 216 öğrenci TEV Üstün Başarı Bursu almaktadır. Üniversitede ilk 2 bine giren ve liderlik vasıfları olan öğrenciler arasından seçilen Üstün Başarı Bursiyerleri, ayrıca çeşitli sosyal etkinliklerle de desteklenmektedir" dedi.

  TÜRKİYE'NİN GELECEĞİNİ YÖN VERECEK DEĞERLERİ YETİŞTİRİYORUZ

  Ömer Koç, TEV’in 1969 yılından bu yana üst düzey yönetici, tıp doktoru, bilim adamı ve sanatçı gibi Türkiye’nin geleceğini yön verecek değerleri yetiştirmek üzere başarılı gençlere yurt dışında yüksek lisans ve üst lisans eğitim imkanı sağlamak için dokuz ülke ile işbirliği yapan Türkiye’deki tek sivil toplum kuruluşu olduğunu vurguladı. Bugün yurt dışında 102 gencin eğitimlerine devam ettiğini hatırlatan Ömer Koç, “Bu yıl da 82 başarılı gencimiz yurt dışına yüksek lisans ve üst ihtisas eğitimine gönderilmek üzere seçildi. Böylece, 2013-2014 öğretim yılında toplam 184 gencimiz yurt dışı burslarımızdan yararlanacak. Yurt dışı yüksek lisans ve üst lisans yapan gençlerimize Türk Eğitim Vakfı olarak her yıl toplam 1,5 milyon dolarlık burs fonu ayırıyoruz. İşbirliği yaptığımız kurumların da destekleriyle yurt dışı bursiyerlerimize 3 milyon dolarlık bir katkıda bulunuyoruz" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı