Gündem Haberleri

  Teşvikiye Camisi 100 milyar istiyor

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tarihi caminin yeniden başlayan restorasyon çalışmalarının tamamlanması için ek bütçeye gerek var.

  İSTANBUL’UN gözde yapılarından 150 yıllık Teşvikiye Camisi'nde bir süredir ara verilen restorasyon çalışmalarına yirmi gün önce yeniden başlandı. Fakat hiçbir yetkili, çalışmaların ne zaman tamamlanacağı konusunda net bir açıklama yapılamıyor.

  Tarihi caminin onarım işini Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün (VGM) bir yan kuruluşu olan Vakıf İnşaat yürütüyor. Vakıflar'dan sağlanan 15 milyar lirayla çalışmalara devam edildiğini belirten Vakıf İnşaat Restorasyon Müdürlüğü’nden bir yetkili, dönem dönem ödenek sıkıntısı çekildiğini, bu nedenle restorasyonun uzadığını söyledi. Çalışmaların bundan sonraki seyri konusunda şun bilgileri verdi:

  ‘‘Daha önce çatının oluklarını temizlemiş, sıvaları açıp pencere doğramalarının imalatını tamamlamıştık. Şu anda öncelik yapının dış cephesine veriliyor. Sıva ve taş işleri yapılıp pencereler takılacak. En son aşamada ise, caminin iç duvarlardaki bozulan kalem işleri yeniden yapılacak. Bunu bizim kalem işçilerimiz yapacak. Bütün bunlar için 15 milyar lira verildi, ama kesinlikle yetmeyecek. Bu nedenle çalışmaların ne zaman biteceği belli değil.’’

  Restorasyonun tamamlanabilmesi için 100 milyar liraya ihtiyaçları olduğunu ifade eden yetkili, ‘‘VGM ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu para şu anda elimizde olsa, çalışmalar üç ay sonra biter’’ şeklinde sözlerini tamamladı.

  9 yıldır sürüyor

  Teşvikiye Camisi'nin restorasyonu 1991'de başlamıştı. Anıtlar Yüksek Kurulu kararıyla, VGM'nin açtığı ihaleyi kazanan bir inşaat firması, caminin çatı örtüsünü yaptı. Fakat ödenek sıkıntısı yüzünden çalışmalar kesildi. Bunun üzerine 1998'de ikinci ihale yapıldı ve bunu Vakıf İnşaat kazandı. Sözleşmeye göre firma caminin yanı sıra Üsküdar Konyalı Kütüphanesi ile Büyükada Hamidiye Camisi'nin onarımını yapacaktı. Bu üç iş için firmaya 1998'de 14, 1999'da 25 milyar lira verildi. Paranın Teşvikiye Camii'ne ayrılan bölümüyle yapının çatıdaki olukları temizlenerek sıvaları açıldı. Fakat bir süre sonra ödenek sıkıntısı baş gösterince çalışmalar durdu.

  Öte yandan Teşvikiye Camisi'ni Koruma ve Yaşatma Derneği yetkilileri, herkesin gözü önündeki tarihi caminin onarımının uzamasına bir anlam veremediklerini belirterek sorumluları bir an önce göreve çağırdı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı