GeriGündem Testere cinayetinin iki avukatı 11 Şubat'ta karşı karşıya
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Testere cinayetinin iki avukatı 11 Şubat'ta karşı karşıya

Testere cinayetinin iki avukatı 11 Şubat'ta karşı karşıya
refid:13633054 ilişkili resim dosyası

Cem Garipoğlu’nun kız arkadaşı Münevver Karabulut’u öldürdüğü iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması 11 Şubat’ta, Bakırköy 11’inci Ağır ceza Mahkemesi’nde.

10 aydır Türkiye’nin gündeminden düşmeyen, iddianamesi 9 bin sayfa tutan, sırlarla dolu cinayetin aydınlatılmaya çalışacağı duruşma salonu, iki avukatın hukuk mücadelesine sahne olacak.

Kanını yerde bırakma diyorlar
Eyüp SERBEST / İSTANBUL

HUNHARCA öldürülen Münevver Karabulut’un avukatı Rezan Epözdemir, cinayet soruşturmasını medyadan soluğunu tutarak izleyen kamuoyunun olumlu tepkilerini topluyor. Levent’te yürürken iki yaşlı kadının yanına gelerek “Sabahlara kadar sana dua ediyoruz oğlum. Bu kızın kanını yerde bırakma” deyip, sarılıp öpmelerini unutamıyor. Facebook “Karabulut Ailesinin Avukatı Rezan Epözdemir’i sonuna kadar destekliyoruz” grubuna 3 bin 500 kişi üye olmuş. Devamlı destek telefonları ve mailleri alıyor.

Cem’i asla savunmam

/images/100/0x0/55ea6b7bf018fbb8f87eb6fc

Süreyya Karabulut’un cinayetten sonra gönderdiği yardım mektuplarına cevap veren CHP İstanbul Milletvekili, Çetin Soysal aileye tavsiye etmiş Rezan Epözdemir’i. Çetin Soysal’ın da avukatı ve hemşerisi. Soruşturma sürecinin ortalarında Karabulut Ailesi’nin yanında yer alan Rezan Epözdemir, Cem’in cinayeti vahşice ve hunharca işlediğine, babası Mehmet Nida Garipoğlu’nun da ona yardım ettiğine kalpten inanıyor.
Cem Garipoğlu’nun avukatlığını asla yapmayacağını söylüyor. Meslektaşı Aytekin Kaya’ya saygı duyuyor. “Savunma hakkı kutsaldır. O da işini yapıyor” diyor.

Bir taraftan geriye sayan duruşmaya hazırlanırken, bir taraftan da topluca travma geçiren Karabulut Ailesi’ne destek olmaya çalışıyor.
Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde Psikolog Emre Konuk hem anneye, hem babaya terapi veriyor. Süreyya Karabulut’un son terapileri çok şiddetli geçmiş, çok ağlamış. 17 yaşındaki Enver Karabulut da psikolojik yardım alıyor. Anne MS hastası.

Rezan Epözdemir, ailenin duruşmaya gelmesini istemiyor. Bu konuyu onlara da açmış.
Üçü de gitmek istiyor. “İnşallah gelmezler, gelirlerse çok üzücü gelişmeler yaşanabilir” diyor
Rezan Epözdemir.

Üniversiteden ikincilikle mezun

27 YAŞINDA. Osman Ülkümen Lisesi’nden biricilikle mezun oldu. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni ikincilike bitirdi. Yüksek lisansını da aynı okulda tamamladı. Koyu bir Galatasaraylı ama Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu’nun yanında staj yaptı. Aslen Siirtli, doğma büyüme İstanbullu. 3 kardeşi var.

Cem’i savundum diye karım kızdı
Fatma AKSU / İSTANBUL

AVUKAT Aytekin Kaya, Cem Garipoğlu’nun savunmasını alınca en ağır tepki en yakınından geldi. Annesi “Oğlum aklını mı yedin, bu cinayeti nasıl savunursun” diye çıkışınca “Anne cinayeti değil, Cem’i savunacağım” demiş. Öğretmen eşi ise Cem’i savunacağını gazetelerden öğrenmiş. Eve geldiğinde eşine ters bir bakış fırlatıp “Umarım ne yaptığının farkındasın” demiş. 9 yaşındaki çocuklarının yanında bu davayı hiç konuşmamak için anlaşmışlar. Cem teslim olduğunda “Sucuk ekmek istedi” dediği için, internette linç edildi. Telefonları susmadı. “Cem’le birlikte sucuk reklamında oynamaları” teklif edildi.

/images/100/0x0/55ea6b7bf018fbb8f87eb6fe

Ona göre asıl irdelenmesi gereken, polisinden jandarmasına, savcısından kamu vicdanına kadar büyük bir itham ordusuyla karşı karşıya olan suçluyu suça götüren sosyo-psikolojik sebepler. Cem Garipoğlu davasında hedefi, “17 yaşındaki bir gencin aynı yaşta, sevdiğini söylediği bir genç kızın yaşamına akıl almaz bir yöntemle neden son verdi” sorusuna yanıt bulmak. Daha 10 yaşındayken dil öğrenmek için, ailesi tarafından tek başına Çin’e gönderilen, 7 yılda 7 dili ana dili gibi konuşan o çocuk ne oldu da bir caniye dönüştü.

Aileler ders alsın

Cem’in bu cinayeti hangi sebeple işlediğini bulup, bu sebebin hukuk düzeni tarafından kabul görüp görmeyeceğini anlamak gerektiğini söylüyor. “Cinayet herkesin bildiği gibi ortada. Ancak nasıl ve niçin sorularının cevabını yargı sürecinde göreceğiz. Cem’de ruhsal bir sorun olup olmadığını, ceza sorumluluğu açısından olay anında akli ya da ruhi bir arızanın olup olmadığını bilmiyoruz. Buna uzmanlar karar verecek. Umarız bu davadan her anne baba payına düşeni alır. Altın çocuk yetiştirme ihtirasımızdan vazgeçip, değerlerimize dönersek, sorunun yanıtını da bulmuş oluruz.

Babası savcı olmasını istemiş

BABASI polis müfettişi. Annesi ev hanımı. 6 kardeşin en büyüğü. 1972’de Malatya’da doğan Aytekin Kaya, İskenderun Lise’ni bitirdikten sonra girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1996’da bitirdi. İki kardeşi de avukat. Asıl ilgi alanı matematikti. Babası savcı olmasını istedi. İlk kez babasına karşı çıkarak, avukatlığı seçti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle