Gündem Haberleri

  Testere cinayetine ömür boyu hapis istemi

  ANTALYA, (DHA)
  09.07.2009 - 12:13 | Son Güncelleme:

  ANTALYA'da fidye için kaçırdığı dayısı Yusuf Ziya Çelikcan'ın oğlu 11 yaşındaki Ural Giray Çelikcan'ı elektrikli testereyle kesip vücudunu parçalara ayırdıktan sonra, sobada yakmaya çalışırken yakalanan 28 yaşındaki Beşir Anıl Höyük hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ve ayrıca 30 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

  Antalya'da geçen 23 Aralık'ta, okul servisinden indikten sonra kaybolan ve iki gün sonra halasının oğlu Beşir Anıl Höyük'ün, Duacı Köyü'nde kiraladığı evde öldürülüp, cesedi parçalanmış halde bulunan Ural Giray Çelikcan'ın kurban gittiği cinayetle ilgili iddianame hazırlandı. İddianame, Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Antalya Cumhuriyet Savcılığı'nın iddianamesinde, çocuğun maruz kaldığı vahşet ile halen Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan sanık Beşir Anıl Höyük'ün eylemlerine ilişkin bilgilere yer verildi.

  İddianamede, okul servisinden indiği caddede, halasının oğlu Beşir Anıl Höyük tarafından çağrılarak otomobile alınan ve bu andan itibaren kaybolan Ural Giray Çelikcan'ın cesedinin, babası Yusuf Ziya Çelikcan ile telefonla aynı gece görüşen sanık Höyük'ün cep telefonu sinyalinin takibi sonucu iki gün sonra Duacı'daki kiraladığı evde bulunduğu hatırlatıldı.

  Antalya'daki turistik tesislerde kuyum dükkanı bulunan Yusuf Ziya Çelikcan'ın, Ankara'da yaşayan ve 22 yıl önce eşini kaybeden ablasının oğlu Beşir Anıl Höyük'e 5 yaşından itibaren sahip çıktığı belirtilen iddianamede, üniversiteye gönderilen Höyük'ün okulu bıraktığı, yaz aylarında yanında çalışmaya başladığı, olaydan birkaç önce de pilotluk kursuna katılmak isteyen yeğenine Çelikcan'ın 15 bin Euro verdiği belirtildi.

  TELEFON SİNYALİ BELİRLEDİ

  İddianamede, kayıp çocuk polis tarafından aranırken aynı gün dayısına telefon eden Beşir Anıl Höyük'ün yeğeni Ural Giray ile birlikte kaçırıldıklarını söylediği ve dayısından yardım istediği anlaşılırken, telefon görüşmelerinde sanığın, “Dayı benim ayaklarım bağlı, bizi kaçırdılar. Öldürecekler. Beni ormanlık alana getirdiler, çok dövdüler. Yanımda iki kişi var. Bazı istekleri var. İkimiz için 200 bin Euro istiyorlar” sözleriyle fidye isteyenlere sözde aracılık yaptığı saptandı.

  Dayısı tarafından fidyenin hazır olduğu belirtilerek polis kontrolündeki buluşma için ikna edilmek istenen Höyük'ün, baz istasyonu sinyalinin alınması sonucu yerinin belirlendiği, Duacı köyünde kiraladığı eve yapılan baskın sırasında jandarma ve polise, “çocuk öldü” dediği bildirildi.

  İKİ KEZ İNTİHARA KALKIŞTI

  İddianamede, Ural Giray Çelikcan'ın yapılan otopside göğsü, kalbi ve karaciğerinde kesici ve delici aletle her biri öldürücü 16 darbenin bulunduğu bildirildi. İddianameye göre, yakalanan sanığın jandarmada gözetim altındayken eşofmanının fermuar demiriyle boynunu kesmeye çalıştığı, sevk edildiği adliyede de ifadesini alan Cumhuriyet savcının odasındaki pencereden atlamaya kalktığı, bu sırada savcı ve yanındaki diğer kişiler tarafından tutulduğu ortaya çıktı.

  Sanığın olayda kullandığını ileri sürdüğü tabancanın da denizde 18 metre derinlikte bulunduğu, ancak olayda kullanıldığına dair bulgu elde edilmediği belirtilen iddianamede, Höyük'ün olaydan yaklaşık bir hafta önce bir yapı marketten testere aldığı tespitlerine de yer verildi.
  Ukraynalı bir kadınla ailesinden gizlice evlendiği ortaya çıkan, belirli bir işte çalışmadığı, dayısından son olarak aldığı 15 bin euroyu da eşiyle harcadığı öne sürülen sanığın, fidye sonucu almayı planladığı parayla yurtdışında yaşamayı planladığı kaydedildi.

  ÜÇ AYRI SUÇTAN YARGILANACAK

  İddianamede, çocuğun kaçırıldığı, alıkonulduğu, öldürüldüğü, delilerin yok edilmeye çalışıldığı belirtilerek, ‘nitelikli insan öldürmek’, ‘nitelikli yağmaya teşebbüs’ ve ‘özgürlüğü kısıtlama’ suçlarını işlediğini öne sürdü. Savcılık, sanık Beşir Anıl Hüyük'ün, artırıcı ceza maddeleriyle birlikte 3 ayrı suçlamayla cinayetten ağırlaştırılmış ömürboyu hapis ile diğer iki suçlamadan da yaklaşık 30 yıla kadar da ayrıca hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti. Höyük'ün yargılaması önümüzdeki günlerde başlayacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı