GeriGündem Teşrik tekbirleri kimler ne zaman yerine getirir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teşrik tekbirleri kimler ne zaman yerine getirir?

Teşrik tekbirleri kimler ne zaman yerine getirir?

Kurban Bayramı’nda en çok araştırılan konulardan biri de teşrik tekbirleri konusu oldu. Teşrik tekbiri getirmek için kurban kesme şartı aranmıyor. Peki, teşrik tekbirleri kimler ne zaman yerine getirir? İşte, diyanetin ‘Teşrik tekbirlerinin dinî hükmü nedir, bu tekbirleri kimler ne zaman getirir?’ sorusuna yanıtı

Hz. Peygamberin (s.a.s.), kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dâhil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 315; Dârekutnî, es-Sünen, III, 439, 440).

Buna göre Hanefîlerde tercih edilen görüşe göre arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 vakit, her farzın ardından teşrik tekbiri getirmek, kadın erkek her Müslümana vaciptir. Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz aynı günlerde kaza edilirken teşrik tekbirleri de getirilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri hâlinde ise tekbir getirilmez. Namaz kaza edilmedikçe tekbirler kaza edilmez (Serahsî, el-Mebsût, II, 43-44; İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 82). Şâfiî mezhebine göre ise teşrik tekbirleri sünnettir (Mâverdî, el-Hâvî, II, 500-501).

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle